• Anasayfa
  • Uzay
  • Uzaylılar Kozmik Işınlarla Besleniyor Olabilirler!

Uzaylılar Kozmik Işınlarla Besleniyor Olabilirler!

0
0
0
0
0
Yeni bulunan bir mikrop türünün radyasyonla beslenerek yaşıyor olması, bu durumun diğer gezegenlerde yaşıyor olması muhtemel canlılar için de geçerli olabileceği fikrini ortaya çıkardı.

Güney Afrika’daki bir altın madeninde rastlanan yeni mikrop türü, yaşamın imkânsız olduğunun düşünüldüğü gezegenlerde aslında hayat olabileceği şeklinde bir bakış açısı oluşturmakta.

 

Yerin 2.8 km altında, ışık, oksijen ve karbon gibi yaşam kaynakları olmaksızın yaşayabilen bu yeni tür, hayatta kalmak için yerin altındaki radyoaktif uranyumdan faydalanıyor. İşte bu durum bilim insanlarını, evrenin herhangi başka bir yerinde de radyasyondan, özellikle uzaydaki radyasyon yağmurlarından, beslenen canlılar olabileceği düşüncesine itmiş durumda.

Temelde yeryüzündeki tüm yaşam formları, kullandıkları enerjiyi belirli birkaç süreç sonucunda elde ediyor. Bitkiler, bakteriler ve kimi diğer organizmalar, güneş ışığının enerjiye çevrildiği fotosentez süreci ile yaşamlarını sürdürürler. Güneş ışığının sağladığı enerji kullanılarak, su ve karbon monoksit, daha karmaşık bir molekül yapısına sahip olan hidro karbona dönüştürülür ve enerji, ihtiyaç olduğunda tekrar parçalanarak kullanılmak üzere bu şekilde saklanır. İşte hayvanlar ve insanlar da bu bitki ve bakterilerle beslenerek, onların sakladığı enerji bir bakıma çalmış olurlar.

Astrobiyolog Dimitra Atri’ye göre; başka gezegenlerdeki kara canlıları da, tıpkı madende keşfedilen mikrop türü gibi, fotosentez ya da su olmadan da radyasyon sayesinde hayatta kalıyor olabilirler. Üstelik bu radyoaktif materyallerin, yaşadıkları gezegende bulunması şart da değil. Zira uzayda oluşan süpernovalardan çıkan kozmik ışınlar, yüksek miktarlarda radyasyon barındırıyor ve evrenin hemen hemen yerine ulaşıyorlar.

Mars gibi gezegenlerin yüzeyleri, gezegenin sahip olduğu ince atmosfer tabakasından dolayı bu kozmik ışınlara çok daha duyarlı. Hatta Mars’ın bir manyetik alanı da bulunmuyor. Atri’ye göre; kozmik ışınlar Mars’ın yüzeyine kolaylıkla ulaşabilir ve oradaki küçük bir canlıyı, barındırdığı enerji ile besleyebilir. 

Gelecekte, madende bulunan bu mikrobu laboratuvarına taşımak isteyen Atri, yapacağı deneyler sayesinde mikrobun Mars’taki ve diğer gezegenlerdeki kozmik ışınlarla aynı seviyelerde radyasyonla yaşayabilip-yaşayamayacağını görmek istiyor. Elde edeceği bu veri, bilim dünyasına, böyle organizmaların dünya dışında da yaşamlarını sürdürebilip-sürdüremeyecekleri konusunda oldukça faydalı bir bilgi sağlamış olacak.

Kaynak : http://www.sciencemag.org/news/2016/10/alien-life-could-feed-cosmic-rays
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0