Ve Resmileşti: BlackBerry Artık Akıllı Telefon Üretmeyecek

0
0
0
0
0
Bir dönemin devi BlackBerry, artık telefon pazarında yok.

Son birkaç gündür sektörde dönen bir söylenti gerçek çıktı; BlackBerry resmen akıllı telefon işini bıraktığını açıkladı.

Hatırlayacak olursanız son olarak BlackBerry'nin DTEK60 adlı akıllı telefonunun görselleri sızdırılmış, hatta bizde bu haberimizde ''BlackBerry'nin son çırpınışları'' ifadesini kullanmıştık. Ve maalesef haklı çıktık.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan şirket CEO'su John Chen, ''tüm donanım geliştirme işlerimizi bitirme ve bundan sonraki süreçte iş ortaklarımıza kaynak sağlama kararı aldık. Şirket planlamamızda bir dönüm noktasına ulaşmış durumdayız. Finansal temelimiz oldukça sağlam ve yazılıma olan eğilimimiz giderek artmakta'' ifadelerini kullanmış.

Yani bu açıklamayı özetleyecek olursak; BlackBerry artık tamamen akıllı telefon pazarından çekilerek bir süredir daha aktif ve başarılı olduğu yazılım ve güvenlik sistemleri sektörüne iyice odaklanmaya çalışıyor.

Aslında Android işletim sistemleri telefonlara yüzünü dönmesinin ardından BlackBerry'nin yeniden sektörde etkili firmalar arasına girebilme ihtimali konuşulmuştu.

Fakat John Chen'in belirttiği üzere BlackBerry'nin donanım sektöründe (yani akıllı telefon üretme işinde) kalması için yıllık 3 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmesi gerekiyor. Ve sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Apple, Samsung, Sony, LG vb firmaların domine ettiği bir pazarda bu rakama ulaşmak pek kolay değil.

Bakalım bundan sonraki süreçte BlackBerry'nin hamleleri neler olacak?

Kaynak : http://www.theverge.com/2016/9/28/13088362/blackberry-stop-making-phones
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0