Videodaki Yüz İfadelerini Kişiden Kişiye Transfer Eden Ürpertici Yapay Zeka

35
4
4
3
2
Sahte kliplerin varlığını birçoğumuz biliyoruz. Ancak birazdan görecek olduğunuz ürpertici yapay zeka, videodaki yüz ifadelerini kişiden kişiye aktararak sahte klipleri daha gerçekçi bir hale getiriyor.

Muhtemelen daha önce sahte bir video klipe rastlamışsınızdır, ancak yeni çıkan bir yapay zeka gerçek görüntüdeki yüz hareketlerini doğru bir şekilde manipüle ederek, videonun inandırıcılığını artırıyor. Bu sayede ise sahte videolarda insanlar söylemedikleri şeyleri, söylemiş gibi görünüyor. Durum sinema sektörü için oldukça keyif verici olsa da gerçek hayatta kullanımı oldukça korkunç olacaktır.

Bilim insanları uygulamanın deneyi kapsamında, Barack Obama’nın yüz hareketlerini Vladimir Putin’in yüzü üzerine haritaladılar. Bu da Putin’in Obama’nın konuşmasını okuyormuş gibi görünmesini sağladı. Yüzdeki ifadeleri, kafa hareketlerini ve konuşma hareketlerini bire bir aktaran yapay zeka, ilk defa bu denli başarılı sonuç verdi.

Bilim insanları böyle bir teknolojiyi çözmüş olmanın mutluluğunu yaşasalar da aynı zamanda bunun sahte videoları artıracağını da ifade ettiler. Her ne kadar etik kuralların çiğnenmesi bu şekilde mümkün olsa da açıkçası böyle bir şeyin başarılmış olması bizlere teknolojinin gelmiş olduğu noktayı çok net gösteriyor.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5812441/Can-tell-one-real-Creepy-AI-swaps-video-facial-expressions-one-person-another.html
35
4
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
35
4
4
3
2