• Vodafone'dan Kadın Şiddetine Karşı Uygulama: Kırmızı Işık

Vodafone'dan Kadın Şiddetine Karşı Uygulama: Kırmızı Işık

1
0
0
0
0
Dünyanın en büyük operatör şirketleri arasında yer alan Vodafone büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Vodafone Türkiye geliştirdiği uygulama ile kadın şiddetine son vermeyi hedefliyor.
Dünyanın en büyük operatör şirketleri arasında yer alan Vodafone büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Vodafone Türkiye geliştirdiği uygulama ile kadın şiddetine son vermeyi hedefliyor.
 
Yapılan araştırmalara göre son 5 yılda 802 kadın, gördüğü şiddet sonucu hayatını kaybetti. Sadece 2013 yılında 28 bin kadın şiddet gördü. Araştırmanın daha da derinleştirilmesi sonucunda şiddet gören kadınların bu durumu kimseye söyleyemediği ortaya çıktı.
 
Konuyu ele alan Vodafone Türkiye ekibi, ‘Kırmızı Işık’ isimli bir uygulama geliştirdi. Geçtiğimiz Mart ayında hayata geçirilen bu proje kozmetik markası Avon ile iş birliği yapılmasıyla önemli bir ölçüde gelişim gösterdi. Vodafone, Avon ile yaptığı anlaşma sonucunda 3 milyon kadına doğrudan erişim sağlayabilecek. Vodafone kırmızı Işık Uygulaması şiddet gören kadınların acil bir durumda kolayca yardım isteyebilmesi ve bu durumdan kurtulabilmesini hedefliyor. Geliştirilen uygulamada kullanıcıyı mağdur etmemek için bütün ayrıntılar düşünülmüş.


 
Kırmızı Işık uygulaması şiddet gösteren kişinin fark etmemesi için bir el feneri uygulaması gibi çalışıyor. Uygulamanın ana ekranında kullanıcı butonu yukarı kaydırırdığında kolayca ulaşabileceği Alo 183, 155, 112 ve 156 gibi kolay acil durum numaraları yer alıyor.
 
 Kırmızı Işık uygulaması


 
Kullanıcı, isterse acil durumlar için, rehberinden 3 kişiyi bu uygulamaya yükleyebilir ve istediği zaman tek tuşla ona ulaşabilir. Geliştirilen programın özellikleri bunlarla da sınırlı kalmamış. ‘Acil SMS Salla Uyar’ özelliğinin devreye sokulmasıyla kullanıcı sadece telefonunu sallayarak yardıma ihtiyacı olduğunu belirtip, konumunu SMS olarak gönderebiliyor. Bizlerde Vodafone’u böyle güzel bir uygulama geliştirdiği için gönülden alkışlıyoruz.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0