VSCO, PicsArt'ın Fotoğraf Filtrelerini Kendilerinden 'Aldığını' İddia Ederek Şirkete Dava Açtı

10
2
1
1
0
Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların birçoğunda karşımıza çıkan fotoğraf filtreleri, bu kez bir davaya konu oldu. Popüler fotoğraf düzenleme uygulaması VSCO'nun geliştirici şirketi, fotoğraf filtrelerinde tersine mühendislik yaparak filtreleri kendilerinden aldığı iddiasıyla diğer bir fotoğraf düzenleme uygulaması PicsArt'ın geliştirici şirketini dava etti.

Sosyal medya uygulamalarına eklenen fotoğraf düzenleme özellikleriyle birlikte eski popülaritesini kaybeden fotoğraf düzenleme uygulamaları, ilk çıktıkları zamanlarda sundukları fotoğraf filtreleriyle birçok kullanıcının tercih sebebi olmuştu. O dönemlerde oldukça popüler olan VSCO isimli uygulama, geniş filtre yelpazesiyle diğer düzenleme uygulamalarının da ilham kaynağı hâline gelmişti.

O dönem ortaya çıkan fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olan PicsArt da sunduğu fotoğraf filtreleriyle dikkatleri üzerine çekmiş ve birçok kullanıcı tarafından indirilmişti. Günümüzde bu kategoride zirveye oynayan iki uygulama, VSCO'nun PicsArt'ı kendi filtreleri üzerinde tersine mühendislik yapmasıyla itham etmesi sonucu davalık oldu.

VSCO, yaşananlar hakkında yaptığı açıklamada bazı PicsArt çalışanlarının VSCO filtrelerinin renk ön ayarlarını incelemek için üyelik aldığının tespit edildiği ve en az 19 PicsArt filtresinde bu ön ayarların kullanıldığı ifadelerine yer verdi. İddiaların hedefindeki PicsArt, VSCO'nun suçlamalarını reddetse de bahsi geçen 19 filtreden 17'sini uygulamadan kaldırdı. İki şirket arasındaki hukuk mücadelesinin nasıl sonlanacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.androidpolice.com/2019/04/06/vsco-sues-picsart-for-allegedly-reverse-engineering-photo-filters/
10
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
2
1
1
0