HBO'dan Yine Efsane Olabilecek Yeni Bir Dizi: Westworld

3
0
0
0
0
Game of Thrones ile şeklini ortaya koyan HBO, yine oldukça güzel olacağını tahmin ettiğimiz yeni dizisi ile geliyor.

Canınızı sıkan herkesi öldürebildiğinizi düşünün. Hem de hiçbir sonucu olmaksızın. Kötü mü hissederdiniz? Peki hafızaları tamamen silinecek dahi olsa, düşmanlarınıza acır mıydınız? Amerikan dizi devi HBO, prömiyeri 2 Ekim’de yapılan yeni dizisi Westworld ile sanal gerçekliğin karanlık derinliklerine iniyor.

Jurassic Park’ın da yazarı olan Michael Crichton’un 1973’te yazdığı aynı isimli kitabından televizyona aktarılan Westwood; zengin insanların, insan görünümlü robotlarca konuk edildiği bir sanal gerçeklik tema parkında geçiyor. 

Vahşi Batı’da GTA oynadığınızı düşünün. Parka gelen konuklar silahlı çatışmaya girmekten tutun da geneleve gitmeye kadar her şeyde serbestler. Normalde parkta bulunan robotların konuklara hiçbir zarar vermemesi gerekirken, yapay zekanın programlamanın dışına çıkarak hareket etmeye başlamasıyla işler karışıyor.

Aslında zamanında bir bilim-kurgu romanı olarak yazılan hikayenin bugünün bilim gerçeklerine olan yüksek benzerliği konuyu çok daha ilgi çekici kılıyor. Ayrıca bugünün sanal gerçeklik üzerine çalışmalar yürüten teknoloji şirketleri işin etik ve felsefi tarafından durabildikleri kadar uzak durmaya çalışırlarken, HBO daha ilk sahnede izleyicileri bu konularla yüzleştiriyor.

Dizinin yapımcılarından Jonathan Nolan ise konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: ”Dizinin bir mesajı olması gerektiğini ya da insanlara bir şeyler öğretmesi gerektiğini düşünmüyorum. Ancak umarım bu dizi insanların aklına kimi ilginç soruları getirmeyi başarabilir.”

Görünen o ki Westworld dizisi sadece sanal gerçeklik ya da yapay zeka gibi unsurlarla değil, aynı zamanda felsefe, hazcılık ve-veya etik gibi konularla da tıpkı diğer HBO dizileri gibi geniş hayran kitlelerine sahip olacak. Dizinin fragmanını alttaki video bölümümüzden izleyebilirsiniz:

3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0