Hoşçakal Efsane: Microsoft, Windows 7 İçin Windows Update Sürücü Güncellemelerini Sonlandırdı

67
10
7
7
0
Microsoft, sertifika uyumsuzlukları nedeniyle şirketin en efsane işletim sistemlerinden biri olan Windows 7'nin Windows Update üzerinden daha fazla sürücü güncellemesi almayacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft, bir yandan 24 Haziran'da gerçekleştireceği lansman etkinliği ile yeni nesil Windows işletim sistemi olacak Windows 11 için hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da eski nesil Windows işletim sistemleri için desteğini kesiyor ya da keseceği tarihleri açıklıyor.

Microsoft, geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesi üzerinden yapmış olduğu bir açıklama ile 2025 yılında Windows 10 Home ve Pro sürümleri için desteği sonlandıracağını açıklamıştı. En unutulmaz ve sevilen işletim sistemlerinden biri olan Windows 7 ise 17 Haziran 2021 (dün) itibarıyla Windows Update üzerinden son sürücü güncellemelerini aldı.

windows 7

Microsoft Teknik Program Yöneticisi Naim Mohammad, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, "Microsoft, 17 Haziran itibarıyla Windows 7 SP1, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 için Windows Update üzerinden sürücü güncellemeleri yayınlamaya son verece" diyerek Windows 7'nin artık iyiden iyiye kendi haline bırakılmış bir işletim sistemi olduğunu ilan etmiş oldu.

Elbetteki Microsoft'un kurumsal müşterileri için ücretli olarak sunmuş olduğu, ESU olarak adlandırılan uzatılmış güvenlik güncellemesi programına dahil olan kullanıcıları Temmuz 2022'ye kadar WSUS (Windows Server Update Services) üzerinden güncelleme almaya devam edecekler. 

Microsoft, Windows 7 sürücü güncellemelerinin durdurulmasını, SHA-1 sertifikalarının süresinin dolmasına bağlıyor. İş ortaklarının, sürücü güncellemelerini Microsoft Trusted Root programı aracılığı ile yayınlayabilmeleri için SHA-2 sertifikalı sürücüler yayınlamaları gerekiyor ki bu sürücüler de Windows 7 ile uyumlu değil. 

Kaynak : https://www.techradar.com/news/windows-7-driver-updates-have-been-killed-off-by-microsoft
67
10
7
7
0
Emoji İle Tepki Ver
67
10
7
7
0