Windows Kullanıcıları: Mavi Ekran Virüsüne Dikkat!

4
1
0
0
0
Windows kullanıcılarını etkileyen yeni bir çeşit zararlı yazılım sahte bir mavi ekran hatası göstererek sizi destek hattını aramaya yönlendiriyor.

Windows işletim sisteminin eskiden beridir ciddi bir hatayla karşılaştığında başvurduğu kurtuluş yolu olan mavi ekran, dolandırıcılar tarafından kullanılıp para kazanma yoluna dönüştürüldü.

Windows kullanan kullanmayan herkes bilir; mavi ekran dediğimiz şey, sistemimizde yazılım ya da donanım temelli bir sorun oluştuğunda tüm işlemleri durdurarak olası daha büyük sorunları önler. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda çoğunlukla bir daha gerçekleşmeyen durum, teknik destek hattı dolandırıcıları tarafından alet edildi.

"Yeni ölümün mavi ekranı bu mu?"

Microsoft Security Essentials’ın değiştirilmiş, zararlı yazılım yüklenmiş hali, kopyalanmış sahte bir sayfadan indirildiğinde ortaya çıkan durum, bu uygulamayı yükler yüklemez size sahte bir mavi ekran hatası veriyor. Fare ve görev yöneticisine ulaşımınızı engelleyen yazılım, gerçek mavi ekranın aksine size teknik destek hattı adı altında bir telefon numarası gösteriyor.

Bu numarayı aradığınızda ise karşınıza çıkan yetkililer sizden ücret talep ederek bilgisayarınızdaki sorunu çözebileceklerini söylüyorlar. Yani olmayan sorun için çok da bilinçli olmayan kullanıcılardan yararlanarak kazanç sağlayan bu kişiler, ciddi bir suç işliyor.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için en başta dikkat etmeniz gereken şey, internetten program indirirken güvenilir bir kaynak olduğundan emin olmanız. Yine olur da böyle bir sorunla karşılaşırsanız da, destek hattını aramayıp bilgisayarınızı yeniden başlatarak virüs taraması yapmanız gerekiyor. Hemen ardından da Microsoft ya da BTK’ya durumu bildirerek kişilerin yakalanmasına yardım edebilirsiniz.

Kaynak : http://www.makeuseof.com/tag/using-windows-beware-new-tech-support-scam/
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0