Windows Phone İçin Çıkan Uygulama Sayısı Neden Çok Az?

5
0
0
0
0
Neden Windows Phone çok geride kalıyor ve neden uygulamalar Windows Phone için de çıkmıyor araştırdık.
Android ve iOS mobil işletim sistemleri arasındaki yıllardır süre gelen savaş devam ediyor. Bu savaşa girmeye çalışan sistemler ise hayal kırıklığına uğruyor. Acaba neden?

9 Ocak 2007 tarihinde duyurulan iOS (Eski adıyla İPhone OS) işletim sistemi ve 23 Eylül 2008 yılında yayınlanan Android işletim sistemi çıktıkları günden itibaren akıllı telefon piyasasını silip süpüren bir ikili olarak her sene yenilenen kendi sistemleriyle ve durmaksızın artan uygulama sayılarıyla hallerinden gayet memnun olarak devam ediyorlar.

Açık kaynak kodlu olan Android işletim sisteminin iOS tarafından en önemli avantajı ise birçok büyük şirket ile çalışıyor olması. Samsung, Lg, Sony gibi dev firmalardan adı sanı bizim buralarda pek duyulmasa da (gerçi artık duyuluyor) özellikle doğu ülkelerinde pazar payı liderleri olan firmalarla dünyada en çok fazla kullanılan mobil işetim sistemi olarak lider konumda devam ediyor.

iOS ise kapalı kaynak kodlu olmasına rağmen her sene merakla beklenen yeni telefonu/telefonları ve tableti/tabletleri ile yoluna devam etse de özellikle Amerika'da çok ciddi satış rakamlarını elinde bulunduruyor. Bunun yanı sıra Avrupa'da da genel olarak tercih edilen iOS mobil işletim sistemli cihazlar olan İPhone ve iPad serileri dünya genelinde tek şirket olarak devam etmesinden kaynaklanan düşük orana rağmen tüm karları kendine kaldığı için ciddi bir gelir ve kullanıcı sayısına sahip. Hatta şirketler bazında ele alacak olursak iPhone marka telefonlar dünyada en çok tercih edilen telefon konumundalar.

6-7 senedir inanılmaz satış rakamlarına ulaşan bu iki işletim sistemi kullanan cihazlar da pazarı domine etmiş ve kullanıcıların ilk tercih ettikleri cihazlar olmayı başarmıştır.

Bu iki mobil işletim sistemi artık oturmuş ve vazgeçilmez konumunda iken bu pazara dahil olmak isteyen firmalar ise aradıklarını hiçbir zaman bulamadılar.

Aslında bu iki firmadan daha eski olan ancak normal kullanıcı yerine işletmelere yönelik başlayan Blackberry firması ise bu iki işletim sisteminin çıkmasının ardından çizgisini pek de bozmadan akıllı telefon sektörüne geçiş yaptı. Hem eski cihazlarına benzer hem de bu diğer işletim sistemlerine sahip telefonlara benzer cihazlar çıkarmış olsa da pazarda tutunamadı. 2000'li yıllarda şimdi iPhone'lar gibi çok değerli olan Blackberry telefonlar ise artık hiçbir değer görmemeye başladı.

İşte böyle bir örneğe rağmen zaten bilgisayar bazında çekişme içinde olduğu Apple firması ile mobil sektörde de aşık atmak isteyen Windows, ilk olarak 2010 yılındaki Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttığı Windows Phone mobil işletim sistemi ile pazara büyük umutlarla giriş yaptı. Aslında amacı Apple'ın Mac-iPhone-iPad üçlüsündeki uyumu kendi Windows ailesi bünyesinde de yakalamak olmasına rağmen 4 sene içinde herhangi hatırı sayılır bir pazar payı ilerlemesi yakalayamadı. Hatta küçük orandaki pazar payında bile ufak ufak gerilemelere başladı.


 

 Neden Windows Phone?


Windows zaten milyonlarca kullanıcıya sahip Windows işletim sistemli bilgisayar kullanıcılarına bilgisayarlarıyla uyumlu bir akıllı telefon ve tablet sunmak ve bu Apple cihazlarındaki uyum ile çok iyi bir gelire sahip olan firma gibi pazar payında gayet iyi sonuçlar alacağını düşünüyordu. Tıpkı Apple gibi bilgisayarınız ile cep telefonunuzu tam senkronize çalıştırabilmeniz gibi hayallerle ortaya çıkan bir işletim sistemi. Hatta bu hayalini 11 Şubat 2011'de sadece Windows Phone işletim sistemini kullanacağını açıklayan ve 3 Eylül 2013 tarihinde Windows tarafından satın alınan Nokia marka cep telefonları ile gerçekleştirmek istemişti.

Nokia'nın Windows Phone öncesi dikkat çeken Lumia serisini artık rağbet görmeyen Symbian'dan Windows Phone'a çevirerek bir arayışa giren Windows, bu geçilen 4 sene içinde aradığını bulamadı. Windows 10 işletim sistemi ile "Tek işletim sistemi tüm cihazlarda" anlayışına yönelen Windows bu hamlesi ile birşeyleri değiştirebilir mi bunu ilerde göreceğiz. Fakat bunun da bir katkısı olacağını sanmıyorum.

Zamanında herkesin elinde olan ve tek farkı modelleri olan koca Nokia firması bile satılacak duruma gelmişse zaten yeni bir başarı beklemek şu an için pek olası da görünmüyor açıkcası.


 

 Neden Uygulama Sayısı Çok Az?


Yukarıda bahsedildiği gibi zaten pazar payı az olan ve iOS gibi kapalı kaynak olarak çalışan Windows için Android ve iOS'te çok tutan uygulamalar/oyunlar dışında bir uygulama bulmak neredeyse imkansız durumda. Bunun en önemli sebebi ise tabiki dünya geneli kullanıcı sayısı azlığı. Bir tarafta toplamda %97 gibi bir pazar payına sahip iki işletim sistemi dururken oturup tamamen farklı kodlarla uğraşıp %2'lik bir kullanıcıya sahip Windows Phone için uygulama yazmak istenmiyor haliyle.

Çıkan uygulamalar ise diğer iki işletim sisteminde çok tutanlar. Buradaki amaç ise "Android ve iOS'te milyonlarla indirilen X uygulaması şimdi Windows Phone'da" imajı ile zaten az olan kullanıcı sayısında tümüne yakın bir kullanım sağlanması için yapılıyor bu da.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bir yanda toplamda 1 milyar kullanıcıyı aşan iki mobil işletim sistemi var, Diğer bir yanda 70 milyon civarında bir kullanıcıya sahip bir işletim sistemi. Zaten Android ve iOS için ayrı ayrı kodlar kullanarak kendi şartlarına uygun ölçüde bir uygulama yapmaya çalışırken bambaşka kodlarla ve başka sınırları/kuralları olan bir işletim sistemine oturup kod yazmakla malesef kimse uğraşmıyor.

Biraz önce bahsettiğim gibi bir uygulamanın ya da oyunun Windows Phone'a gelmesi için ya zaten çok büyük bir firmadan çıkan bir uygulama olması gerekli ya da öncelikle Android ve iOS'te sevilip milyonlarca indirme sayısına ulaşması gerektiği bir durumda "E bu uygulama Windows Phone'da neden yok yaa?" şeklinde bir yaklaşımda bulunmak da malesef yersiz oluyor.


 

 Peki Tamam. Bundan Sonra Bir Artış Olur Mu Peki?


İşte Aslında bu konu tam bir muamma. Windows şirketlerle anlaşmalar yaparak uygulamalarını arttırmaya çalışıyor zaten. Fakat telefon konusunda geçen senelerde denediği amiral gemi tabirindeki telefonları özellikle kameralarını yüksek tutarak bir başarı elde etmeye çalıştı. Fakat cihaz donanımsal olarak ne kadar iyi olsa da yeni ve uygulama haznesi düşük olan bir işletim sistemli bir cihaza haliyle yüksek olan bir fiyatı vermeye kimse yanaşmadı. 2000 lira ve üzeri bir parayı herkesin öve öve bitiremediği, iPhone, Samsung, Lg, Sony markalı ve tonla uygulamaya sahip cihazlar varken gidip Windows Phone'a yatırmanın tercih edilmemesi de gayet doğal tabii. "E alanlar ne oldu?" Başta güzel gelse de zamanla hemen hemen hepsi pişman oldu. Sonuç olarak Windows da amiral gemi seviyesindeki telefonlarla giriş ve orta seviye dediğimiz 1000lira altı cihazlara yöneldi.

Giriş ve orta seviye telefonların da amiral gemi yani üst seviye telefonlara oranla yeni ama daha düşük veya 2 sene önceki üst seviye telefonlara eş değer donanımsal özelliklere sahip olmasıyla diğer işletim sistemlerinde çok sevilen özellilke oyunlara sahip olması da az sayıda kaldı. Çünkü yeni çıkıp çok tutulan mobil oyunlarda tıpkı bilgisayarda olduğu gibi yeni ve üst seviye donanım özellikleri gerekiyor. Windows cephesindeki bu giriş ve orta seviyedeki telefonlar da bunu karşılayamadığı için haliyle kendi mağazasında da bu oyunlardan ya da uygulamalardan pek bulunmuyor.

Yani Windows Phone'a gelmeyen veya daha sonra gelen uygulamaların diğer mobil işletim sistemleriyle aynı anda gelmesi için kullanıcı sayısının artması gerekiyor ki Windows buna dayanarak daha iyi cihazlar sunsun. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi zaten oturmuş ve rekabetten her seferinde yeni özellikleri ile daha iyi olan Android ve iOS varken çok az kullanıcı Windows Phone tercih ettiği için şimdilik bu sıkıntının uzun bir süre devam edeceği görünüyor.


 

 Sonuç


Sonuç olarak Windows'un pazar payına doğru orantılı olan uygulama mağazasında az sayıda uygulamalın artması için Windows biraz risk alması gerekecek. Windows 10 ile tek tip işletim sistemine geçiş yapacak olan Windows'ta Windows Phone için yazılacak uygulama ve oyunlar aynı zamanda bilgisayarda da kullanılabileceği için uygulama geliştiricileri tarafından göreceği rağbet etkileyecektir. Aynı zamanda üst seviye telefonları LG G2'de gördüğümüz gibi biraz gözünü karartıp diğer cihazlardan daha ucuz ve alınabilir ölçüde çıkarması gerekecektir. Başta zarara bile uğratabilecek bu tercih için iki sonuç var elbet. Ya bu hamle ile satışı arttıracak ve uygulama mağazasını büyütecek, haliyle daha çok tercih edilmeye başlayacak ve bu şekilde bir büyüme sağlayacak. Ya da bu hamle de işe yaramayacak ve Windows Phone'nun sonunu hep beraber göreceğiz.

Bakalım ilerleyen zamanlarda Windows nasıl hamlelerle pazar payını arttırmaya çalışıp hali hazırdaki Windows Phone kullanıcıları memnun edecek?
 
5
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
0
0
0
0