• Anasayfa
  • Donanım
  • PlayStation 5’in Daha Güçlü Olması Xbox’ı Geçmeye Yetmeyecek

Xbox Sony’e Karşı: PlayStation 5’in Daha Güçlü Olması Xbox’ı Geçmeye Yetmeyecek

21
9
7
5
1
Sony ve Microsoft'un yeni konsolları 2020 yılında çıkacak olsa da iki konsol arasındaki savaş şimdiden başlamış gibi görünüyor.

E3 dolayısıyla çıkacak oyunların artmasıyla birlikte gözler seneye çıkacak olan yeni oyun konsollarına çevrildi. İki üretici de birbirinden güçlü konsollar yapsa da son söylentilere göre donanım savaşında şu anki galip Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation 5 gibi duruyor ancak Microsoft’un hâlâ oynamadığı kozlar bulunuyor.

2020 yılına kadar birçok şey değişebilir ancak iki konsolun da AMD’nin CPU ve GPU’larını kullanacağı biliniyor. Burada da fark olarak mimarinin öne çıkacağı görülüyor. Peki, Sony’nin dezavantajı ne mi? Xbox Scarlett 2020 yılına kadar kısa çöpü çekse bile Game Pass ve xCloud planları sayesinde büyük bir çeşitliliğe sahip olacak. Başka bir deyişle Sony, yalnızca PlayStation 5’in özelliklerine bel bağlayarak elinde olanı da riske atıyor.

Sony’nin planı neden riskli?

E3 sırasında Microsoft, Game Pass’te bulunan oyunlarının PC platformu üzerinde de oynanabileceğini duyurdu. 9,99 dolarlık bir abonelik sayesinde oyuncular, sahip oldukları oyunları hem konsolda hem de PC platformunda deneyimleme şansına sahip olacak.

Bu stratejiyle Microsoft’un iki planı olduğunu söyleyebiliriz. Birinci planda caydırıcı bir etkeni ortaya koyarak PlayStation hayranlarını Xbox’a kaydırmak bulunuyor. İkinci plandan bahsetmemiz gerekirse Microsoft, PlayStation’dan asla vazgeçmeyecek kişileri en azından Game Pass ya da xCloud’a çekerek Halo Infinite ve Gears 5 gibi Microsoft’a özel oyunlara çekmeye çalışacak. Bu sayede Microsoft her şekilde kazanmış olacak.

Başka bir deyişle olayı özetlememiz gerekirse Sony ya da PlayStation hayranları taraf değiştirmeden paralarını Microsoft’a verebilecek.

Bulut oyunculuğunun yaygınlaşmasıyla birlikte oyuncular tek bir ekosisteme kilitlenip kalma sorunundan kurtuluyor. Özellikle Stadia’nın da işin içine girmesiyle birlikte artık ‘donanım’ kelimesinin hayatımızdaki yeri çok daha az olacak gibi görünüyor.

Sizce 2020 yılındaki konsol savaşını kim kazanacak? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.inverse.com/article/56569-ps5-new-xbox-sony-microsoft-e3-game-pass-xcloud
21
9
7
5
1
Emoji İle Tepki Ver
21
9
7
5
1