• Anasayfa
  • Mobil
  • Oreo 8.1, Xiaomi Mi A1 Modellerine Hata ile Beraber Geldi

Xiaomi Mi İçin Yayınlanan A1 Oreo 8.1 Güncellemesi, İki Can Sıkıcı Problemi de Beraberinde Getiriyor

16
6
4
2
1
Xiaomi’nin en uygun fiyat performans modellerinden birisi olan ve ülkemizde de oldukça rağbet gören modelleri arasında bulunan Xiaomi Mi A1, nihayet Android 8.1 Oreo güncellemesini aldı. Fakat bu güncellemeyi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Şık tasarımı, dual kamerası ve metal kasası ile oldukça cazip bir ürün olan Mi A1, uzun batarya ömrü ile kullanıcı dostu bir akıllı telefon. Xiaomi, normal koşullarda 2018’e girmeden hemen önce Oreo 8.0 güncellemesi almıştı fakat Oreo 8.1’e gelinene kadar oldukça uzun bir süre geçti. Üstelik geçen zamanın ardından güncellemeyi yapan kullanıcıları iki kötü sürpriz bekliyor.

İçerisinde Haziran ayı güvenlik paketini de barındıran yeni güncellemenin boyutu 1.15GB kadar. Cihazımızda bu güncellemeyi gördüğümüz zaman açıklamalar kısmında ilginç bir şekilde Oreo 8.1’e dair herhangi bir açıklama yapılmamış. Yani güncelleme paketi sanki yalnızca güvenlik güncellemesi gibi görünüyor. Fakat güncellemeye dair ekran görüntülerine ya da güncellemeden sonraki görsel arayüze bakınca, Oreo 8.1’e ait bir güç menüsü, güncellenmiş bir Launcher 3, Bluetooth cihazları için ufak bir pil göstergesi, değişik bir duvar kağıdı ve bu duvar kağıdına uyum sağlayan bir SystemUI teması görüyorsunuz. Bununla birlikte güncellemenin cihazın ses kalitesini artırdığı da belirtiliyor.

Şimdi gelelim güncellemeden sonra yaşanan tatsız sürprizlere. İlk olarak, güncellemeyi yapan kullanıcıların SMS geçmişlerinin silindiğini belirtelim. Bu nedenle cihazınızda önemli SMS’ler var ise bunları bir yedekleme ve geri yükleme uygulaması ile güncelleme yapmadan önce yedeklemek faydalı olacaktır. Xiaomi Mi A1 güncellemesi ile birlikte yaşanan bir diğer problem ise SafetyNet servisinin hata vermesi.

Uygulamaların güvenilirlik durumunu kontrol eden bu servisin düzgün çalışmaması, cihazımızı tehditlere karşı savunmasız hale getirebiliyor. Şimdilik bu problemler ile ilgili Xiaomi cephesinden bir açıklama gelmedi fakat ilerleyen zamanlarda yeni bir güncelleme paketi kullanıma sunulabilir.

Kaynak : https://www.androidpolice.com/2018/06/29/xiaomi-mi-a1-now-receiving-android-8-1-oreo-update-might-wipe-sms-history/
16
6
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
16
6
4
2
1