• Anasayfa
  • Yaşam
  • Eski Yahoo Mühendisi +18 Fotoğraflar İçin Hesapları Hackledi

Eski Yahoo Mühendisi, Çıplak Fotoğraf Aramak İçin Binlerce Hesabı Hacklemekle Suçlanıyor

36
10
2
2
1
Günümüzde artık güvenlik ihlali haberleri, normal bir durum gibi karşılanıyor. Güvenlik ihlallerinin amaçları, kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Eski bir Yahoo mühendisinin yaptığı ihlal ise yüz kızartıcı cinsten. Mühendis, çıplaklık içeren fotoğraflar bulmak için insanların hesaplarını hacklemek ile suçlanıyor.

Yahoo’da 10 yıldan fazla süre çalışmış eski bir yazılım mühendisi, cinsel içerikli materyal ararken binlerce müşteriye ait e-posta hesaplarına erişmekten suçlu bulundu. 34 yaşındaki Reyes Daniel Ruiz, yayınlanan açıklamaya göre hesapları ihlal etmek, iç sistemlere erişmek ve şifreleri kırmak için şirkete olan erişimini kullandığını itiraf etti.

Açıklamada, “Ruiz, kendi arkadaşları ve iş arkadaşları dâhil olmak üzere genç kadınlara ait hesapları hedeflediğini itiraf etti” dendi. Ruiz'in kişisel olarak saklamak için video ve fotoğraf kopyaladığını da itiraf ettiği açıklandı.

Farklı sosyal medya hesaplarını da hedef aldı:

yahoo hack

Ruiz'in Yahoo hesaplarını ihlal ettikten sonra daha da derinlere indiği, bu kullanıcıların Facebook, Gmail, iCloud ve Dropbox gibi diğer çevrimiçi hesaplarını inceleyerek daha hassas materyaller aradığı bildirildi. Bunu, Yahoo Mail hesapları aracılığıyla bu platformların şifrelerini sıfırlayarak yaptı. ZDNet, Ruiz’in Temmuz 2018’de Yahoo’daki görevinden ayrıldığını ve kısa süre önce çoklu erişim kontrolü çözümleriyle ilgilenen bir şirkette çalıştığını bildirdi.

Mühendis, mahkemede bilgisayar ihlaliyle de suçlandı. Sadece izinsiz giriş suçunu kabul etmesini gerektiren bir rıza anlaşması yapıldı. Ceza duruşması gelecek yılın şubat ayında yapılacak. İddiaya göre Ruiz, beş yıla kadar hapis cezası ve iadesi için 250.000 dolar ceza istemiyle yargılanacak.

Kaynak : https://gizmodo.com/ex-yahoo-engineer-pleads-guilty-to-hacking-thousands-of-1838661788
36
10
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
36
10
2
2
1