Yahoo'nun Yıllar Önce Netflix'i Satın Almak İstediği Ortaya Çıktı: Onun Yerine Kısa Sürede Batan Tumblr'ı Almışlar!

10
3
1
0
0
Eski Yahoo CEO'su Marissa Mayer, şirketin 2013 yılında Tumblr yerine Netflix ve Hulu'yu satın almak istediğini açıkladı ve bu karardan pişman olduğunu söyledi. Tumblr, 2013'te 1,1 milyar dolara Yahoo tarafından satın alınmıştı. Ancak kötü gidişat, platformun 2019'da 3 milyon dolardan daha da az bir ücrete başka şirkete satılmasına neden olmuştu.

ABD’li teknoloji devi Yahoo’nun eski CEO’su Marissa Mayer, şirketin başında olduğu zamanlar hakkında konuştu. 2012-2017 yılında bu pozisyonda görev alan Mayer, Tech Brew’a verdiği röportajda yapılan satın alımlar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mayer, Yahoo’nun yıllar önce popüler dijital platformlar Netflix ve Hulu’yu satın almak istediğini; ancak bunun yerine Tumblr’ı satın aldığını ifade etti.

Yahoo, 2013 yılında Netflix ve Hulu yerine Tumblr’ı satın almaktan pişman

Marissa Mayer

Mayer konuya ilişkin açıklamasında, “Dönüştürücü bir satın alma istiyorduk ve Tumblr’ı satın aldık. İronik bir şekilde, o zamanlar Hulu veya Netflix’i satın almanın mümkün olup olmadığını da düşünüyorduk. Netflix o zaman 4 milyar, Hulu ise 1,3 milyar dolar değerindeydi. Geriye dönüp bakıldığında, bunlardan birini satın almak çok daha iyi olabilirdidiyerek pişmanlığını dile getirdi.

Yahoo, 2013 yılında sosyal medya platformu olan Tumblr’ı 1,1 milyar dolara satın aldı. Ancak ilerleyen zamanlarda bunun pek de iyi bir yatırım olmadığı görüldü. Tumblr’ın popülaritesi hızla düşerken 2016’da Yahoo, platformun değerini 230 milyon dolar olarak açıkladı.

Ayrıca Tumblr, 2018 yılında çocuk pornografisi nedeniyle Apple’dan kaldırıldı. Platform ise sonrasında cinsel içerikleri tamamen yasaklama kararı aldı. Bunun ardından da kullanıcılar platformu terk etmeye başladı ve trafik %30’a yakın düştü.

2019’da ise Yahoo’nun Verizon tarafından satın alınmasının ardından ise Tumblr, şirketin ödediğinden çok çok daha ucuz bir miktara (kesin olarak açıklanmasa da raporlar 3 milyon doların altında olduğunu gösteriyor) Automatic Inc.’e satıldı. Tüm bu yaşananlar, Tumblr’ın Yahoo için çok kötü bir yatırım olduğunu, Netflix ve Hulu’yu alsaydı çok daha iyi olabileceğini ortaya koydu. Yani Mayer pişman olmakta oldukça haklı.

10
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
3
1
0
0