İhtiyaca Göre Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

21
14
3
2
2
Selamlar,  değerli WebTekno okurları adım Turgut. İlk yazımda “İhtiyaca Göre Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” adlı konudan bahsedeceğim.Yazıcı alırken nelere dikkat edileceğini elimden geldiğince anlatacağım.
Selamlar,  değerli WebTekno okurları adım Turgut. İlk yazımda “İhtiyaca Göre Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” adlı konudan bahsedeceğim.Yazıcı alırken nelere dikkat edileceğini elimden geldiğince anlatacağım. Yazıcılarda her insanın şikayeti olan sarf malzemelerini ele alıp sizin için düzenledim.

Yazıcılar&fotokopiler  olmak üzere yaşamımızın vazgeçilmez elektronik aletler haline geldi.(Telefon gibi) Peki yazıcı (printer) nedir kısaca bundan bahsedelim;
Yazıcılar elektronik ortamdaki bilgilerinizi kağıda basmamızı sağlayan mürekkep püskürtmeli (kartuşlu), lazer (laser,tonerli) ve nokta vuruşlu baskı teknolojisine sahip olan cihazlardır.
 

 Mürekkep püskürtmeli (kartuşlu) yazıcılar


Mürekkep püskürtmeli yazıcıların sarf malzemesi kartuştur. Kartuşlar marka modele göre çeşitlilik gösterir. Bazılarında 2 adet kartuş vardır bazılarında ise 4 kartuş vardır. Kartuşlar pahalı sarf malzemeleridir yenileri neredeyse yazıcı parasıdır bu durumda dolum yaptırmak aklınıza gelebilir bir kartuşun dolum ömrü en fazla 3’tür (şansınız varsa 10 kez bile dolabiliyor) lakin kimi markaların kartuşları dolmuyor. (Örneğin: Epson,lexmark gibi firmaların kartuşlarına dolum yaptıramazsınız hp,canon gibi firmalar yine insaflı bu durum da kartuşlarına dolum yapılabiliyor.) 

 Lazer (tonerli) yazıcılar 


Lazer yazıcılarının sarf malzemesi tonerdir.(Tonerlerde kartuşlar gibi pahalı ve sıfır  bir toner neredeyse yazıcı parasıdır) Tonerler dolum olabilen bir baskı ünitesidir tonerler chipsiz ve chipli olmak üzere iki ayrılır. Chipli tonerlerin üretilme nedeni üretici firmanın tonerin dolmamasını sürekli orijinal sarf malzeme kullanılmasını istemesidir. Chip her toner dolumun da değişmesi gereken bir  parçadır değişmediği takdirde toner boş der ve yazıcınız yazma işlemini durdurur hiçbir şekilde yazmaz. (Yani sen bana para ödemezsen hiçbir şey yapamazsın öyle kalırsın demek istiyor) Tabi toner dolumların da chip her zaman değişiyor bu da size ek bir maliyet oluyor. Yeni çıkan tüm tonerli yazıcılar chiplidir.
 

 Nokta vuruşlu (şeritli) yazıcılar 


Nokta vuruşlu yazıcıların sarf malzemesi  şerittir. Şeritler dolum olmaz yenisi de pek pahalı değildir. Genel ve sık olarak fatura için kullanılır. Sarf malzemesi için yan sanayi ürünlerde seçilebilir. ( Fatura yazıcısı olduğu için pek üstüne düşmedim yinede bir sorunuz olur buyurun sorun.)


 

 Peki kartuşlu mu yazıcı almalıyım tonerli mi ?

İlk önce yapmanız gereken kartuşlu mu tonerli mi yazıcı hangisini almak olacak. Bunun içinde ben şunu öneriyorum aylık kaç sayfa baskı alıyorsanız  ilk önce bunu tahmin edin. Örneğin;  aylık 150-200 sayfa çıktı alıyorsanız size tonerli bir yazıcı fazla gelecektir  bunun yerine gidip kartuşlu yazıcı alıp fazla masrafa girmezsiniz. Yada ayda 500 ile 700 çıktı alıyorsanız gidip kartuşlu bir yazıcı alıp tüm paranızı kartuşa yatırmanızın hiçbir anlamı yok.  Dediğim gibi ilk önce tahmini bir baskı sayısı çıkarın ve tonerli mi kartuşlu mu yazıcı alacağınız o zaman karar verebilirsiniz.

 Kartuşlu yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Diyelim ki aylık 150 – 200 sayfa çıktı alıyorsunuz ev tipi bir kartuşlu yazıcı almaya karar verdiniz. Güzel bir yazıcı beğendiniz fotokopili kablosuz bağlantılı fotoğraf çıktısı mükemmel bir sürü kullanmayacağınız özelliği var ama çok güzel dimi ? Hiç bir zaman özellilerine kanmayın ilk yapmanız gereken o yazıcının hangi kartuşu kullanıyor onu öğrenin. Dolum oluyor mu? Bir kartuş ile kaç sayfa çıktı veriyor? Orijinal kartuşu kaç para ? bunları güzelce öğrenin. (sonra yazıcıyı alırsınız yazıcı 75 TL’dir iki kartuşu  100 TL’dir pişman olursunuz yazıcıyı at çöpe git yenisini al) Uygun bir yazıcı buldunuz kartuşları da ucuz kaç sayfa çıktı aldığını öğrendiniz Buraya Dikkat! Firmalar kartuşların arkasında yazan yada kendileri söylediği sayfa çıktı sayısına asla güvenmeyin. Örneğin size diyecekler ki bir kartuş ile 600 sayfa çıktı alırsınız öyle bir dünya yok işte sayfanın %5’i dolu olacak şekilde 600 sayfa çıktı alırsınız ama bunu size asla söylemeyecekler. Siz bunu kullanınca anlayacaksınız olan size olacak bu yüzde kesinlikle sorun ve araştırmasını yapın. (Size şu anda doluma ve kullanıma en uygun iki marka önerebilirim hp ve canon bunlardan şaşmayın.)
 

 Tonerli yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tonerli bir yazıcı almak istiyorsunuz aylık tahmini 1000 sayfa çıktı alıyorsunuz. Yazıcınızı seçmeden önce ilk önce kendinizi bir analiz hangi özellikleri arıyorsunuz mesela ofiste kullanacaksınız yeri gelecek yazıcıya yeri gelecek fotokopiye hatta yeri gelecek faksa ihtiyaç duyabilirsiniz bu yüzden ilk önce özelliklerine bir kararını verin. Örneğin yazıcı,fotokopi,tarayıcı ve faks özelliği olan 4’ü bir arada bir yazıcı almaya karar veridiniz. Araştıracağınız sorular şunlar;

1-Toneri kaç sayfa çıktı alıyor? (tabi size yine %5 olarak söyleyecekler dikkat edin)
2-Toneri dolum oluyor mu ? (Toneri dolmuyorsa iki tonerde bir yeni bir yazıcı alırsınız)
3-Toneri chipli mi ? (Chip yüzünden hem toneri tam kullanamazsını ve ek maliyet çıkar)
4-Orijinal toneri kaç para ? ( Yandı gülüm kağıt helva)
5-Muadil toneri kaç para ? (Muadil toner: Orijinal toneri n yan sanayi üretimidir.)

Siz bu soruların hepsini araştırmakla uğraşmayın diye ben yine sizlere markalar önereceğim  neden diğer markaları önermediğimi de söyleyeceğim. Eğer ki sarf malzemeniz düşük maliyetli olsun muadil toner,dolum toner kullanalım diyorsanız  hp ile canon’u önereceğim çünkü chip problemi olmayan toneri kolay kolay sıkıntı çıkarmayan ürünler üretiyorlar .Xerox,Epson,Lexmark (bir çok firma var) gibi firmaları önermeme nedenim chipli olmasıdır hp ve canon ile aynı işlevi görmesine rağmen daha fazla para harcamanızdır.( Samsung’da tüm yazıcıları chip’lidir yazılım atılarak bu problem ortadan kalkabiliyor)
 

 Nokta vuruşlu yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Dediğim gibi genelde nokta vuruşlu yazıcılar fatura,irsaliye,defter dökümü ve benzeri işlerde kullanılır. Kullanıma göre yazıcılar tavsiye edebilirim. Ayda 100-200 fatura yada irsaliye kesiyorsanız Panasonic  markalı nokta vuruşlu küçük yazıcıları tavsiye ederim işinizi görecektir. Eğer aylık 200’den fazla çıktı alıyorsanız oki ve epson nokta vuruşlu yazıcıları tavsiye ederim.  Defter dökümü için muhasebecilere oki’den şaşmasınlar kesinlikle diyorum.

Benim işim ve mesleğim sadece yazıcılarla ilgili elimden geldiğince bazı şeyleri anlatmaya sizlere de aktarmaya çalıştım umarım faydalı olur. Yukarı anlattığım şeyler genel olarak herkesin anlayabileceği şekilde anlattım tabi genelde hep maliyet olarak ortaya çıkarttım birde işinizi kesin görebileceğini inandığım bildiklerimi “Sıkça Sorulan Sorular” başlığında anlattım.
 
Sıkça Sorulan Sorular
S:A3 renkli çıktı alabileceğim uygun fiyatlı bir yazıcı arıyorum tonerli mi yoksa  kartuşlu yazıcı mı alayım ?
C: A3 renkli çıktı alacaksanız kesinlikle kartuşlu almanız da yarar var hem kullanımı kolay hem de tonerliye göre maliyeti az. Bunun nedeni ise kartuşlu A3 yazıcıların daha yaygın olması ve ucuz olmasıdır.
 
 S: Kartuşlu yazıcıların epson’a dolum olmuyor diyorsunuz ama kolay dolan kartuşları var.
C: Epson’un  hp ve canon gibi orijinal kartuşlarına dolum yapılamıyor bu yüzden yurt dışında üretilen kolay dolan kartuşları ithal ediliyor ve satışa sunuluyor.
 
S: Tonerli yazıcıların tonerindeki chip olayı nedir ?
C: Yazıcı üretici firmalarının tonerlerin dolmaması için kontör gibi bir sistem geliştirdiler buna Chip diyoruz. Örneğin tonerinizin içine 2.000 sayfalık toner tozu dolumu yapıldı Chip’in ömrü 1.000 sayfa  yazıcınızı kullandığınızda 1.000 sayfa sonra tamamen durur hiç bir şekilde yazmaz . Sizde yeniden dolum yaptırmak yada sıfır toner almak zorunda kalırsınız.
21
14
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
21
14
3
2
2