• Anasayfa
  • Yazılım
  • 16 Yaşındaki Genç Steam'i Hackleyerek Kendi Oyununu Yayınlattı!

16 Yaşındaki Genç Steam'i Hackleyerek Kendi Oyununu Yayınlattı!

2
0
0
0
0
16 Yaşındaki bir genç "Watch Paint Dry" isimli oyununu Steam'i hackleyerek yayınlattı.
1 Nisan'a yaklaşırken Steam mükemmel bir şakayla karşılaştı. Çeşitli araştırmalar yapan ve sistemlerin açıklarını keşfeden 16 yaşındaki genç, Steam'in oyun ekleme sistemini hacklemeyi ve dev oyun platformuna kendi oyununu yerleştirmeyi başardı. Olay, Steam'in geliştici aletlerini kullanan "Ruby" isimli gencin bir deneme yapmasıyla başladı.

Öncelikle Steam'in oyun ekleme sistemini kontrol eden Ruby, Steam geliştirici aletleriyle kendi oyununu platforma eklemeye çalıştı. Oyununu platforma eklerken karşısına çıkan ilk engel oyunun Valve tarafından onaylanmasıydı. Bunu gerçekleştirebilmek için Steamworks Developer Program'a giriş yapan Ruby, kendi oyununa çıkış için izin verdi. Ardından bu oyunun daha gerçekçi görünmesi için çalışmalar başlatan genç, oyuna koleksiyon kartları da yerleştirmeye karar verdi. Birkaç dakikada çeşitli kartlar üreten Ruby, bu kartları oyununa eklemeye çalışmış ancak bu noktada da Valve iznini alması gerekiyormuş. Küçük bir araştırmayla Steamworks'de açık bulan ve kendini Valve çalışanı gibi gösterip ürettiği kartları onaylayan Ruby, bu engelden de sıyrılmayı başarmış.Oyunu tamamladıktan sonra sıra oyunun Steam üzerinden yayınlanmasına gelmiş. Bu noktada oyunun "yayınlanma ID'si"ni değiştiren Ruby, sadece bu bilgiyi değiştirerek oyunun mağazada görünmesini sağlamış. Tabii ki yayınlanmakla iş bitmiyor, Valve yetkililerinin bundan haberinin olmasını istemeyiz. Bu aşamada yeniden kendini Valve çalışanı gibi gösteren Ruby, oyunu kontrol edilmiş ve onaylanmış gibi göstermiş. Böylece oyun Valve yetkililerinin dikkatini çekmemiş ve herkes gibi onlar da oyunun bir başkası tarafından kontrol edildiğini düşünmüş.Tüm bu işlemlerden sonra Steam'de yayınlanan "Watch Paint Dry" isimli oyundan Valve yetkililerinin hiçbir şekilde haberi olmamış ve oyunun nasıl birşey olduğunu bile bilmiyorlarmış. Oyunun geliştiricisi, üreticisi ve yayınlayıcısı olan Ruby, bu açıkları ve işlemleri Valve'ye bildirdiğini ancak kimsenin ona dönüş yapmadığını açıkladı. Bu noktadan sonra dikkate alınabilmesi için biraz daha etkili olması gerektiğini anlayan genç hacker, oyununu platformdan yayınlamakla yetinmiş. Eğer böyle bir durumda oyun içeriği ve oyunun tanıtımı farklı olsaydı bundan para kazanabilmesi bile mümkündü.


(Oyunda tek yaptığınız şey duvarı izlemek ve ıslak boyanın kurumasına tanık olmak)

Ruby, anlattığına göre 11 yaşından beri hobi olarak güvenlik açıklarını araştırıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 100 sistem açığı bulmayı başarmış olan genç Microsoft ve Corsair gibi kuruluşların da açıklarını bulmayı başarmış. Bu kuruluşların bazılarının onu önemsemediğinden bahseden Ruby, bir kuruluşun açığını kendi YouTube sayfası üzerinden gösterdiği için YouTube hesabının banlandığına da değindi. Öte yandan Valve ise bu hack olayının ortaya çıkmasından sonra sadece oyunu Steam'den kaldırmakla yetinmiş.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0