1800 Kişilik Dev Hacker Grubu

0
0
0
0
0
Kuzey Koreli hackerlar gündem konusu olmaya devam ediyor. Nerede, nasıl eğitim alıyorlar? Nasıl seçiliyorlar? Kaç kişiler? 
Kuzey Koreli hackerlar gündem konusu olmaya devam ediyor. Nerede, nasıl eğitim alıyorlar? Nasıl seçiliyorlar? Kaç kişiler? 

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Sony firmasının “Interview” filminin vizyona girmesi durumunda sinemalara saldırıda bulunacağı hakkında ki tehditleri ciddi bir ulusal güvenlik meselesi olarak ele aldıklarını açıklamıştı.
 

 Kuzey Kore’nin ABD’yi Yenen Hackerları


Kuzey Kore’de Büro 121 adlı özel bir hacker grubu bulunuyor. Kuzey Kore’den iltica eden ve şu an Güney Kore’de yaşayan Jang Se-yul da bu hackerlardan birisi. Jang Kuzey’den Güney’e iltica etmeden önce ülkenin en iyi mühendislik okullarından birisi olduğu bilinen Mirim Üniversitesi’nde öğrenimini tamamladı. Savaş oyunu simülasyonları üzerinde çalışan Jang aslında bir hacker olmamasına rağmen Büro 121’de hackerlarla beraber eğitim almış ve hala onlarla iletişim halinde olduğunu belirtti.
 

 Kuzey Koreli Hackerlar Nasıl Eğitiliyor?


Büro 121’deki hackerların birçoğunun Mirim Üniversitesi’nde eğitim aldığı biliniyor. 5 bin kişinin başvurduğu programa yalnızca en başarılı olan 100 kişi alınıyor ve bu eğitim oldukça zorlayıcı geçiyor. Adaylar her gün 90 dakikalık 6 ders alıyor ve bu derslerde C’den Linux’a farklı kodlama dilleri ve farklı işletim sistemleri öğreniyor. Jang’ın belirttiklerine göre adaylar uzun saatler boyunca “düşman” ülkelerin (ABD ve Güney Kore gibi) Microsoft programları ve IT sistemleri üzerine çalışmakta. Fakat burada asıl olarak temel prensip kendi “hack” programlarını ve bilgisayar virüslerini daha önce Kuzey Kore dışında geliştirilmiş herhangi bir programdan bağımsız olarak yazabilmek. Jang Kuzey Kore’deki hackerlerin Google yada CIA’de çalışmış olan bilgisayar programcıları kadar ve hatta onlardan bile daha iyi olduğunu dile getirdi.
 

 Büro 121’de Çalışmak
 

Hackerlar Büro 121’de başladıkları sırada en az 9 senelik yoğun bir eğitimden geçiyor ve konularında uzmanlaşmış oluyor. Büro 121’de insan kaynağını da saldıracağı ülkelere göre ayırmış durumda. ABD, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelere farklı grup hackerlar saldırı düzenliyor. Ülkelere göre ayrılan hacker grupları sadece sanal olarak ülkelere yoğunlaşmakla kalmıyor, aynı zamanda o ülkelere seyahat ediyor ve 2 seneye yakın bir süre o ülkede yaşayarak o ülkenin kültürünü öğreniyor.


 

 1800 Kişilik Sanal Ordu


Kuzey Kore’de sanal korsanlığın bu kadar cazip olmasında, ülke dışına seyahat edilme özgürlüğü de etki ediyor. Jang, Büro 121’de şu anda 1800 hackerin yer aldığını belirtti. Çalışanların normal Kuzey Koreliler’e göre daha yüksek maaş alıyor ve devletin kendilerine verdiği evde hiçbir ücret ödemeden yaşıyor. (İnsanın Kuzey Kore’ye yerleşip Büro 121’e katılası geliyor.) Kuzey Kore’de yaşan %1’lik bu kesim ülkenin tek mutlu insan topluluğu olarak görülüyor. Jang’ın söylediklerine göre özgür internet erişimi olan bu insanlar bu sayede dünyada ki olup biten her şeyden haberdar ancak ne amaçla olursa olsun ülkelerini terk etmeyi düşünmüyorlar.
 

 Peki Ya Asıl Amaçları Ne?


Kuzey Kore kendisine düşman olarak gördüğü ülkelerle konvansiyonel savaş yöntemleri ile başa çıkamayacağının farkında ve onlara sanal dünyada baskı kurmanın peşinde. 1980’lerden beri hükümetin hackerlara verdiği büyük desteğin altında da bu olay yatıyor. Kuzey Koreliler bu çalışmlara “Gizli Savaş” adını vermiş. Jang’ın söylediğine göre hackerların asıl amacı düşman gördükleri ülkelerin hükümet tabanlı bilgisayar ağlarına saldırmak ve bunun yanı sıra sosyal kargaşaya sebep olmak.
 

 Sony’ye Yapılan Saldırının Arkasında Kuzey Kore Var


Jang yapmış olduğu açıklamalarda Kuzey Kore’nin Sony’ye saldırılarının kanıtlanamama sebebinin Kuzey Koreli hackerların uzmanlığını gösterdiğini dile getiriyor.
 

 ABD Güvende Değil Savaş Yeni Başlıyor


Asıl problemin olayların daha farklı ve kötü boyutlara gelecek olması. Kuzey Kore neredeyse 20 yıldır bu günler için çalışmakta. Jang ABD’nin onları hafife almamasının da kendi yararlarına olacağının altını çizdi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0