3D Touch Teknolojisinin En Yararlı Kullanılış Şekilleri!

1
0
0
0
0
Yeni iPhone'larla birlikte tanıtılan 3D Touch teknolojisinin işinize yarayacak olan birkaç özelliği.
Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Apple lansmanında tanıtılan cihazların ve uygulamaların arasında diğerlerine göre çok daha fazla cihazı kapsayan bir yenilik vardı; 3D Touch teknolojisi. Bu teknoloji Apple'ın cihazlarında bulunan dokunmatik ekranların 3 farklı dokunuş şeklini ayırt edebilmesini sağlıyor. Hafif dokunma, dokunma ve sert basma şeklinde söyleyebileceğimiz bu 3 dokunuş şekli, cihazlarımızda yüklü olan programların bu dokunuş çeşitlerine göre özel olarak adadığı özelliklerin çalışmasını sağlıyor. Örneğin bir uygulamada ses kaydetmek için sert basmanız gerekirken diğer bir uygulamada bu tam tersi olabiliyor.

Kullanım alanları uygulamalara göre değişen 3D Touch teknolojisinin kullanıcılar için yararlı olabilecek olan birkaç özelliğini, başta iPhone 6S kullanıcıları olmak üzere yeni Apple ürünleri kullanıcıları ve kullanıcı adayları için sıraladık.
 

 iPhone Klavyesini Metin Seçiminde KullanmakBu özellik ile klavyenizde bulunan bir tuşun üst kısmında bulunan kelimeden başlayarak metinleri, sert bir şekilde dokunduğunuz harften başlayarak kopyalayabilirsiniz.
 

 Sayfaları Açmadan Önizleme YapabilmekAçacağınız internet sayfalarının ön izlemesini görmek için sayfanın linkine bir süre sert şekilde basılı tutun.
 

 Okuma Listesine Sayfa Eklemek

 

Az önceki özellikte yaptığınız linke bir süre sert basma işlemini gerçekleştirin ve linki yukarıya doğru sürükleyin.
 

 Uygulamaları Kısa Yol Olarak AyarlamakKısa yol olarak eklemek istediğiniz uygulamaya sert bir şekilde basın.
 

 Kamera Uygulamasını Hızlı ve Doğru Şekilde AçabilmekBu işlemin kullanımı, siz anı kaydetmeye çalışırken kamera uygulamanızın en son kullandığınız şekilde karşınıza çıkmasını engelliyor. Örneğin karşınızda gelişen bir olayı çekeceksiniz, sadece 3 saniyeniz var fakat son seferinde kamerayı selfie için kullandığınızdan dolayı kamera açılınca güzel mi güzel yüzünüzü görüyorsunuz. Bu özelliğin kullanımı için kamera uygulamasına hafif bir şekilde dokunun.
 

 Otomatik Yol Tarifi SistemiApple Maps uygulamasına kaydettiğiniz bir yeri, örneğin evinizi, uygulamayı açmadan ayarlamak için uygulamaya sertçe dokunun. Evinizin bulunduğu konumun seçeneği en üst bölmede karşınıza çıkacak.
 

 Genelde Kullanmadığınız Uygulamaların Özellikleri

 

Telefonlarda genelde kullanmadığımız özelliklere Apple, bir 3D Touch özelliği eklemiş olabilir. Örneğin "telefon" uygulamasına dokunmanızla favori numaralarınızı göstermeyi, Not uygulamasını dokunmanızla yeni not eklemeyi, App Store ya da iTunes uygulamalarına dokunmanızda hızlı aramayı açmayı, Fotoğraflar uygulamasına dokunmanızda son zamanlarda en çok görüntülenen fotoğraflarınızı görüntülemeyi, Mail uygulamasına dokunmanızla e-mail göndermenizi ve Hatırlatıcı uygulamasına dokunmanızda yeni "yapılacak iş" eklemenizi 3D Touch uygulaması gerçekleştirebilir.
 

 Bazı 3. Parti Uygulamalarında da 3D Touch KullanılabilirBazı 3. parti uygulamalar Apple'ın yeni teknolojisini destekliyor.
 

 Tek Dokunuşla RT Amlak3D Touch teknolojisini kullanarak Twitter uygulamasına dokunarak direkt olarak Tweet yazabilirsiniz.
 

 Tek Dokunuşla Like Almak Aynı işlemi Instagram uygulamasında kullanarak tek dokunuşta fotoğraf yüklemesi yapabilirsiniz.
 

 Kendi Kısayolunuzu Yaratmak Launch Center Pro adlı bir uygulama ile kendi 3D Touch uyumlu kısayollarınızı ayarlayabilirsiniz. Uygulamanın fiyatı 5 dolar.
 

 Hızlı Fotoğraf Paylaşımı

 

Fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde paylaşmak için fotoğrafa sert bir şekilde basılı tutun ve yukarıya doğru sürükleyin.
 

 Uygulamalar Arasında Geçiş YapmakEkranın sol kısmına sertçe basın ve elinizi kaldırmadan sağa doğru kaydırın.
 

 Baskı Duyarlı ÇizimTahmin edebileceğiniz gibi çizim uygulamasında yapacağınız baskı, kullanılan kalemin rengini koyulaştırıyor.
 

 Animasyonlu Kilit Ekranı AçmakKilit ekranında ayarladığınız animasyonun oynatılması için ekrana artan baskı seviyesiyle dokunun. Kilit açılınca animasyon oynamaya başlayacaktır.
 

 Safari'deki Resimleri Hızlı Bir Şekilde KaydetmekKaydetmek istediğiniz fotoğraflara sertçe basın ve fotoğrafı yukarıya doğru kaydırın.
 

 Hassaslık Seviyesini Değiştirebilirsiniz3D Touch özelliğinin hassaslık ayarlarını değiştirebilir ve kendinize özel olarak yeniden ayarlayabilirsiniz. 
 

 Ya da Bu özelliği Direkt Kapabilirsiniz3D Touch kullanmak istemiyorsanız hassaslığı ayarladığınız kısımdan bu seçeneği kapabilirsiniz.

Kaynak: TechCrunch 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0