• Andorid’deki Yeni Tehlike, 950 Milyon Akıllı Telefonu Etkiliyor!
0
0
0
0
0
Andorid’deki Yeni Tehlike, 950 Milyon Akıllı Telefonu Etkiliyor!
Mobil güvenlik uzmanı Joshua Drake’in ortaya çıkardığı yeni güvenlik açığı, 950 milyon akıllı telefonun güvenliğini tehlikeye atıyor.
Joshua Drake isimli mobil güvenlik uzmanı, Android işletim sistemiyle çalışan cihazların gönderilen bir MMS’le tamamen etkisiz hale gelmesine sebep olan güvenlik açığını ortaya çıkardı. Neredeyse Android’in tüm versiyonlarını etkileyen bu güvenlik açığının hali hazırda kullanılan 950 milyon akıllı telefonu etkileyeceği söyleniyor.

Bu açığın, Android’in multimedya dosyalarını oluşturan, oynatan ve ve düzenleyen Stagefright’taki bir sorundan kaynaklandığı belirtiliyor. Bu açıkla ilgili düşüncelerini paylaşan mobil güvenlik uzmanı, Android’de ortaya çıkan en ciddi güvenlik açığı olduğunu belirtti.

Bulunan açığın en kötü tarafı ise kullanıcıların yaptığı bir hatadan kaynaklanmıyor olması. Yani gelen bir MMS, siz farkında olmadan telefonunuza bazı kodlar yükleyip daha sonra kendi kendine silinebiliir ve siz farkında olmadan tüm kişisel bilgileriniz başkalarının ele geçebilir. (yapabileceğimiz bir şey olsa tamam da senlik benlik bir durum yok)

Söz konusu açık cihazı tamamen ele geçirmiyor fakat önemli donanım araçlarına ulaşabiliyor. (örneğin kamera ve dahili hafıza alanı) Bunun gibi erişilen donanım araçları, her cihazdaki güvenlik sistemine göre farklılık gösteriyor. (yani bir telefonun dahili hafıza alanına rahatlıkla girilebiliyorken bazı modellerdeki güvenlik sistemi bunu engelliyor)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0