• Anasayfa
  • Yazılım
  • Android Kullanıcılarının Telefonlarına İyi Bir Şey Yaptığını Zannederek Zarar Verdiği 5 Davranış

Android Kullanıcılarının Telefonlarına İyi Bir Şey Yaptığını Zannederek Zarar Verdiği 5 Davranış

2
1
0
0
0
‘Ben tam bir Android canavarıyım, her şeyin en iyisini ben bilirim’ diye ortamlarda hava atan kullanıcıların dahi yaptığını düşündüğüm 5 yanlış şeyden bahsedeceğim.
Bazen telefonun verimliliğini maksimum seviyeye çıkarmak için yaptığımız işlemler, tam aksine cihazın daha da yavaşlamasını sağlayabilir. Bu hataya genellikle kulaktan dolma ya da kaynağı güvenilir olmayan sitelerden edinilen bilgiler yüzünden düşülür. Şimdi genel olarak ‘iyi bir şey’ yaptığınızı zannedip aslında telefonunuza zarar veren 5 şeyin ne olduğuna bir bakalım.
 

 Task Killer kullanmak ya da uygulamanın ön belleğini elle (manuel) silmek

Bazı kullanıcılar, telefon hızlandırıcı olarak bilinen Task Killer ile ya da manuel olarak çalışan uygulamalar kısmından ön bellek dosyalarını temizlerler. Kullanıcılar, bu yaptıklarının cihazın performansını arttıracağını düşünebilirler fakat aslında tam tersi bir etki yaratıyor. Bir uygulamayı açtığımızda verilerin bir kısmı RAM üzerine yüklenir. Böylelikle uygulama ile önemli dosyalar RAM üzerinde cache’lenir. Cache’lenen data ile uygulama her seferinde daha hızlı açılır açılmasına fakat siz uygulama dosyalarını task killer kullanarak ya da manuel olarak silerseniz RAM üzerindeki cache’lenmiş dataları da silmiş olursunuz. Bu da uygulamayı her baştan açtığınızda işlemi yeniden başlatır. Bu işlemi her seferinde yapmak, kaynakların daha fazla kullanılacağı anlamına geliyor.


 

 Antivirüs programı kullanmak

Antivirüs programı kullanmak elbette cihaza zarar vermez, fakat bu hangi antivirüsü kullanacağınıza bağlı. Seçeceğiniz antivirüs, en ergonomik ve hafif çalışma mekanizmasına sahip olmalı. Yani arka planda sürekli olarak çalışan bir antivirüs hem RAM’inizden çalacak hem de pil ömrünüzün kısalmasına sebep olacak. Hele bir de iki uygulama kullanıyorsanız, yazının bu kısmını okuduktan sonra hemen bir tanesini silin derim. Hatta ve hatta dikkatli bir kullanıcı olduğunuzu düşünüyorsanız hiç yüklemeyin bile. Ara ara zararlı yazılımların olma ihtimaline karşılık bir antivirüs uygulaması yükleyin, taratmayı yaptıktan sonra da cihazınızdan kaldırın. Ara sıra kullanmanızı tavsiye ettiğimiz 5 antivirüs programına şuradan ulaşabilirsiniz.


 

 Uygulama güncellemelerini devre dışı bırakmak

İşletim sisteminizin ve uygulamalarınızın çeşitli iyileştirmeler alması ya da güvenlik eksikliklerinin giderilmesi için geliştiriciler tarafından ara sıra güncelleme yollanır. Eğer cihazınızın bu anlamda bir sıkıntı yaşamasını istemiyorsanız, güncellemeleri mutlaka almanızı öneriyoruz. Bunun için de ‘otomatik güncelleme’yi açık tutmalısınız.
 

 Bilmediğiniz kaynaklardan uygulama (APK) yüklemek

Bilmediğiniz bir kaynaktan yüklediğiniz Android APK dosyaları, geliştiricileri tarafından manipüle edilebilirler. Eğer Google Play Store dışında bir kaynaktan uygulama yükleyecekseniz ne kadar güvenli bir yer olduğuna dikkat etmelisiniz. "Bu APK tam olarak nedir?" diyorsanız detaylı bilgi için şuradaki bağlantıya bakabilirsiniz.


 

 Telefonu hiç kapatmadan uzun süre boyunca kullanmak

Bir mit olarak hala devam eden ‘telefonu kapatmadan kullanmak gerekiyor’ tartışmalar olsa da şu kulağınızda küpe olsun: Telefonu haftada bir kez resetlemek, cihazınızda gözle görülür bir performans artışı sağlayacaktır. Çünkü telefonu açıp kapadığınızda, telefonun yavaşlamasına sebep ön belleğe bağlı geçici dosyalar silinmiş olur.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0