• Anasayfa
  • Yazılım
  • Android Lollipop ve IOS 8'in Benzer Özellikleri ve Birbirinden Farkları

Android Lollipop ve IOS 8'in Benzer Özellikleri ve Birbirinden Farkları

0
0
0
0
0
Android Lollipop ve IOS 8'in Benzer Özellikleri ve Birbirinden Farkları
Google ve Apple’ın başı çektiği mobil işletim sistemi savaşında Android ve IOS geçtiğimiz yıllara oranla ilk kez bu kadar benzer özellikler taşırken birbirlerinden bu kadar uzaklaştılar.
Google ve Apple’ın başı çektiği mobil işletim sistemi savaşında Android ve IOS geçtiğimiz yıllara oranla ilk kez bu kadar benzer özellikler taşırken birbirlerinden bu kadar uzaklaştılar.

Geçmişte bu iki lider işletim sisteminden biri (siz adını biliyorsunuz) kişiselleştirilebilme ve değiştirilebilir unsurları ile öne çıkarken diğeri de daha parlak ve farklı tasarım unsurları ile çıkıyordu kullanıcıların karşısına (Jonathan Ive’ı seviyoruz)

Ancak Android, 5.0 Lollipop ile tasarımını adeta baştan yaratıp Material Design unsurları ile tasarım ve görünüm açısından IOS’a biraz daha yakınlaşmış görünüyor.

İlk bakışta ve özelliklerini karılaştırdığımızda birbirine çok yaklaştıklarını düşündüğümüz IOS ve Android içine girdiğimizde ise her zamankinden daha da uzaklaşmış gibi duruyor.
 

 Özellik Benzerlikleri

Yıllarca IOS kullanıcıları, klavye uygulamaları başta olmak üzere Android’İn üçüncü parti yazılımlarına ve çeşitli uygulamalarına imrenerek baktı ve nihayetinde IOS 8.1 ile bu konudaki çeşitli isteklerine kavuştular.

Android ise bildirim sistemi başta olmak üzere IOS’in daha düzenli ve kullanışlı bildirim ekranına yaklaşmış durumda 5.0 Lollipop ile.

Ne var ki; bu birbirine yakınlaşma konusu eski ayrımları hala korur durumda. Hala daha Android başka bir tarayıcıyı varsayılan yapmanıza, farklı bir mail aracı tanımlamanıza ve Google’ın standart ürünleri dışına çıkmanıza imkan verirken IOS hala Apple’ın sistem varsayılanlarını değiştirmeniz konusunda temkinli yaklaşıyor. (Klavye değiştirmekle kostümize edilmiş olmuyor canlar)
 

 Aplikasyon Dünyası Değişti

Elbette işletim sistemleri kendilerine yeni yeni özellikler katarken ve her geçen versiyonda işlevlerini daha da artırırken uygulamalar da sürekli olarak gelişip daha işe yarar hale geliyorlar. (Android Market hala çöp dolu ama olsun)

Uygulamalar bir zamanlar bu iki işletim sisteminin en büyük farkları idi ve gerçekten bir işletim sisteminde olan uygulamayı bir diğerinde bulmakta güçlük çekiyor; hatta bulamayabliyordunuz. Şimdilerde, özellikle de her iki işletim sisteminin son sürümlerinde ise bu durum farklılık olmaktan çıktı.
 

 Dokunuş ve Görünüm

Tasarım açısından baktığınızda Lollipop, Material Design unsurları sayesinde Android’in en güzel görünen versiyonu desek her halde siz de bizimle hemfikir olursunuz.

Yıllar içinde Android, tasarım ve görünüm açısından sürekli değişime uğrayarak tamamıyla dokunmatik kullanıma uygun, bugün bildiğimiz halini aldı; ama aslında çoğu Android kullanıcısı, Google’ın stadart Android arayüzünü kullanmıyor. Samsung’un TouchWiz, HTC’nin Sense ya da Xioami’nin MiUI arayüzü gibi değiştirilmiş ve firmanın istek ve talepleri doğrultusunda yeniden düzenlenmiş arayüzleri kullanıyoruz neredeyse hepimiz. (Nexus serisine de minik bir selam çakalım)

Material Design sayesinde Android saf hali ile hiçbir değişikliğe gerek duymayacak çok güzel bir görünüme kavuştu ve malesef ki; eğer üreticiler Google’ın bu arayüzünü kullanmak istemesini olumlu karşılamazsa yaygın Androidçiler bu arayüzden mahrum kalacaklar.

Tüm Androidlerin aynı olmasının avantajı ne olabilir peki? Elbette diğer Android cihazlarla aynı arayüzü kullanan ve sorunsuz senkronizasyonla çalışan bir işletim sistemi. (Android Wear, Android TV vb )

Apple’ın bu noktaya geldiğimizde nasıl titiz çalıştığını ve özellikle de MacOS Yosemite ve IOS 8’in nasıl sorunsuzca adeta iş birliği içinde çalıştığını biliyoruz.

 Kullanıcı Deneyimi

Her iki işletim sisteminin de son versiyonlarına baktığınızda aslında kullanım amaçlarının ve sistemlerin hedeflerinin birbirinden çok farklı olduğunu söyleyebiliyorsunuz.

IOS 8, son arayüzü ile sizin yapmak istediğiniz işleri en hızlı ve erişilebilir şekilde yapmanıza imkan verirken Android Lollipop ise siz bile bir sonraki aşamada ne yapacağınızı bilemezken sizin yapacaklarınızı tahmin etmek üzerine kurulmuş bir işletim sistemi.
Özellikle Google Now ile sürekli bir kulağı sizde olan Android’iniz, hala çok da kullanışlı görünmese de kimi spesifik konularda verdiği bilgiler inanılmaz derecede isabetli. (adam ne istediğinizi, siz daha ne istediğinize karar vermeden biliyor)

Bu noktada da birbirlerine yaklaşmış gibi görülen işletim sistemlerinin aslında temelde en büyük farklarının kullanım tarzı ve amacı olduğunu söyleyebiliriz.

 Uzun Vadeli Planlar

Elbette her iki firmanın da amacı hayatı ve gündelik işlerimizi daha kolay kılmak; ancak bunu yapmaya çalışırlerken ikisi de farklı yerlere odaklanıyor ve farklı açılardan yaklaşıyorlar.

Apple, bir işi yerine getirmeniz için size nerede yapacağınızı düşündürmeyen bir kullanım sunup kolaylığı ön plana çıkartırken Google sürekli olarak alışkanlıklarınız doğrultusunda bir sonraki adımınıza yönelik işlemler sunuyor; bu da size zaman kazandırmış oluyor.

 SON SÖZ

Kısacası her biriniz IOS döver, Android bilmem ne yapar, IOS şöyle güzel, Android bu kadar iyi gibi tartışmalara tez zamanda bir son verip aslında iki firmanın odaklarının tamamen farklı olduğunu anlayın ve hangisini alacağınıza karar vermeden önce nasıl bir kullanıcı olduğunuza karar verin. (Siz ne istediğinizi bilmiyorsunuz, biz mi bilek? Google’mıyık la biz?)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0