Android N Sürümünde Hangi Özellikler Olacak?

0
0
0
0
0
Marshmallow’da işlem tamam, 2016 yılından itibaren güncellemeyi destekleyecek olan cihazlarda Marshmallow kullanılmaya başlanacak. Ya Android N?
Android Marshmallow’un henüz dünya genelindeki Android cihazlarda kullanım oranı %1’e bile yaklaşmadı. Önümüzdeki yılın başından itibaren birçok üretici firma, cihazlarına Android’in son sürümünü göndermeye başlayacak. Birçoğumuz sürümü henüz kullanmıyor olsak dahi bazı özelliklerine şimdiden aşina olduk. Peki Android’in bir sonraki sürümü olan Android N’de durumlar nasıl olacak?

Öncelikle bu sürüm için olası isimlerden bahsedelim. Android N’nin Nutella, Nestle, Napolitan Ice Cream, New York Cheesecake, Nougat ve Nut Bread isimlerinden bir tanesini alması bekleniyor. Benim favorim ise Nutella ve Nestle. İsmi dışında bu sürümde olması beklenen özellikler ise şu şekilde:

Çoklu pencere

Eğer Android N ile çoklu pencere özelliği gelirse kullanıcılar, ekranı bölerek aynı anda iki uygulamayı kullanabiliyor olacak. Marshmallow ile bu özellik denenmiş olsa da tam sürümde henüz bulunmuyor.

Koyu UI tema

Marshmallow’un ilk Dev Previews sürümünde koyu bir UI tema bulunuyordu fakat Marshmallow’un resmi sürümünde yer almadı. Android N’de koyu bir UI temasının olmasını bekliyoruz.Tam gelişmiş tema motoru

Tema motorları sayesinde kullanıcılar kendi temalarını oluşturabilecekler ve saf Android cihazlar için çeşitli temalar uygulayabilirler.

LED bildirim kontrol

Bazı üçüncü parti uygulamalarla cihazınızdaki LED ışığı yönetebilirsiniz fakat Android N ile bu özellik gelse fena mı olurdu?

Play Store’daki tüm temel uygulamaları ayırma

Google, aslında birçok temel uygulamayı Play Store’da kolayca güncelleme imkanı sunuyor. Fakat biz şu an bulunmayan Temel Çeviri ve Rehber’den bahsediyoruz.Ses dosyalarındaki geçiş için volume rocker’ın kullanılması

Android ROM’larda bu özellik kullanılabiliyordu. Müzikteki şarkıları atlamak için Volume Rocker’ın kullanılması, Android N için gelebilecek en güzel yeniliklerden bir tanesi olurdu.

Kilit ve Home ekranları için farklı duvar kağıtları

Kilit ekranı ve duvar kağıdı, Stok Android yüzünden hala kullanıcılar tarafından kişiselleştirilemiyor. Google, Android N ile bunu değiştirebilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0