Android Parmak İzi Okuyucu Apple'a Göre Kolay Hackleniyor

0
0
0
0
0
Android Parmak İzi Okuyucu Apple'a Göre Kolay Hackleniyor
Güvenlik araştırmacısı Tao Wei ve YuLong Zhang, Android cihazların parmak izi okuyucu yazılımında ciddi açıklar olduğunu ve TouchID’nin parmak izi okuyucusunun daha güvenli olduğunu gösterdi.

Farklı saldırı metodları kullanarak Samsung’un Galaxy S5 ve HTC’nin parmak izi tarayıcısı destekli One Max modeli üzerinde çalışan ikili, parmak izi tarayıcısının güvenlik sistemini atlatabilen bir yazılım ile ödeme sistemine erişim sağlanabildiğini gösterirken parmak izinizi başka bir cihaza aktarabilen bir saldırının da mümkün olduğunu ispatladı. Ayrıca bu saldırıların Galaxy S5 ve One Max cihazlarda uygulanabilir olduğunu gösterirken iPhone ya da Apple Touch ID kullanan diğer cihazlarda yapılamadığını gösterdi.

Bu şekilde etkilenmiş cihazların kullanıcılarının ise yapacakları çok bir şey kalmıyor ve parmak izi sensörlerini deaktif hale getirseler de saldırganların insafına kalmış oluyorlar. Öte yandan Apple, parmak izi okuyucusuna direkt erişiminiz olsa bile parmak izi bilginizi şifrelenmiş bir erişim anahtarı olmadan vermiyor.

Durum böyle olunca kullanıcıların yapabileceği çok fazla bir şey yok; çünkü herhangi bir bilgi çalınması anında şifrenizi dilediğiniz an değiştirebilirsiniz; ama parmak izinizi değiştirmek gibi bir şansınız yok.

Neyse ki, cihaz üreticileri konu ile ilgili bilgilendirilmiş ve uyarılan üreticiler konu ile ilgili güncelleme üzerinde çalışmaya başlamış. Yani güncel kaldığınız sürece panik yapmanıza gerek yok.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0