• Anasayfa
  • Yazılım
  • Android Sistemindeki Açık, Ekran Kilidinin Açılabilmesini Sağlıyor!

Android Sistemindeki Açık, Ekran Kilidinin Açılabilmesini Sağlıyor!

1
0
0
0
0
Android Sistemindeki Açık, Ekran Kilidinin Açılabilmesini Sağlıyor!
Android işletim sistemi kullanan telefonlarda yaşanan bir sorun, ekran kilidinin kolayca açılabilmesine neden oluyor.
Android işletim sistemi kullanan cihazlarda ekran kilidinin aşılmasını sağlayan bir açık tespit edildi. Bu açığı University Of Texas, Android işletim sisteminin geliştirilmesinde görevli olan bir ekip ile birlikte geçtiğimiz Haziran ayında tespit etti. Açığın bugüne kadar varlığının açıklanmamasının sebebi de tahmin edebileceğiniz gibi açığın kullanımını engellemek.

Bu sorunu yaşayan Android sürümü 5.0 ve 5.1.1. Açık sadece fiziksel müdahale ile gerçekleştirilebiliyor bu yüzden telefon ya çalınmış olmalı ya da aygıtın sahibi aygıttan uzakta olmalı.
 

İşlem, kamera uygulamasının aktif olduğu sırada acil arama kısmını kullanarak girilen uzun karakterler yardımıyla gerçekleştiriliyor. Bu karakterler, sadece kamera arka planda çalışırken belirli bir düzenle yapıldığında kilidi açabiliyor.

Videoda da görebileceğiniz gibi işlem oldukça uzun ve zahmetli sayılabilecek bir işlem. Yani bu tarz bir işlemin kısa sürede gerçekleştirilmesi zor olduğu için bu açığın meraklı bir kişi tarafından kullanılması, bir hırsız tarafından kullanılmasından daha az olası. Fakat bu iki olasılıkta artık imkansız.

Bunun nedeni araştırma grubunun açığın tespit edilmesinden sonra bu sorunu ortadan kaldıracak bir güncelleme yapmış olması. Aksi takdirde böyle bir video yayınlamaları, kariyerleri açısından pek iyi olmazdı.

Kaynak: Neowin 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0