• Anasayfa
  • Yazılım
  • Apple, Uygulama Mağazasını İlk Büyük Saldırının Ardından Temizliyor

Apple, Uygulama Mağazasını İlk Büyük Saldırının Ardından Temizliyor

0
0
0
0
0
Apple, Uygulama Mağazasını İlk Büyük Saldırının Ardından Temizliyor
Apple, bugünden itibaren uygulama mağazası AppStore’da ciddi bir temizlik işine girdi ve yeni ortaya çıkan virüs ve zararlı yazılımlara dair kalıntıları ortadan kaldırma işine girişti.
AppStore’da ortaya çıkan bir takım uygulamaların içinde kodlara gizlenmiş olan bazı satırların, bu uygulamaları zararlı hale getirdiği ve kullanıcı bilgilerini alarak hackerların veri bankalarına gönderebildiği ortaya çıktı.

Reuters’ın haber kaynaklarına göre hackerlar,geliştiricileri Apple’ın Xcode app-development tools adlı geliştirici araçlarının birer kopyasını hazırlayarak aldatmış ve bu zararlı kopyayı kullanmalarını sağlayarak kendi zararlı kodlarını da uygulamaların içine entegre edebilmiş.

Bu zararlı yazılımdan etkilenen uygulamaların çoğunun Çin pazarında olduğu ifade edilirken en çok dikkat çeken uygulamanın ise WhatsApp’ın rakibi olarak gösterilen WeChat uygulaması.

Apple’dan kaç cihazın etkilendiği ya da hangi uygulamaların mağazadan kaldırılacağına dair kesin bir bilgi gelmemiş olsa da Çin’deki bir siber güvenlik şirketi 344 farklı uygulamanın bu zararlı kit ile oluşturulduğunu ve zararlı kodu içerdiğini ifade ediyor.

Apple ise bir yandan geliştiriciler ile iletişime geçerek Xcode’un doğru versiyonunu kullandıklarından emin olmaya çalışırken geliştiricilerin nasıl olup da sahte bir geliştirici kiti kullandıkları araştırılmaya devam ediyor. Bu konu ile ilgili varsayımlardan biri, Apple’ın Çin’deki sunucularının yavaş olması nedeniyle geliştiricilerin XcodeGhostery’yi kullanılabilir ve geçerlği bir indirme linki olarak görmüş olması olabilir.

Sebebi ne olursa olsun özellikle güvenlik önlemleri ve uygulama mağazasının temizliği konusunda tercih edilen ve bununla övünen bir sistemin de bu şekilde açık vermesi, işletim sistemimiz ne olursa olsun bir şekilde hackerların ya da kötü niyetli yazılım dünyası çalışanlarının erişimine engel olamadığımızı görüyoruz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0