Apple’ın Android’den “Ödünç Aldığı” Özellikler

0
0
0
0
0
Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’i kullanan cihazların pek çoğu iOS 9 ile birlikte yeni özelliklere ve çeşitli kullanım kolaylıklarına kavuşuyor; ancak Apple’ın “yeni” olarak gösterdiği bu özelliklerin bir kısmı Android kullanıcıları tarafından uzun zamandır kullanılıyor.
Elbette mobil pazarda hem donanım, hem de yazılım kulvarında rekabet tüm hızıyla sürerken kimi zaman rakiplerden esinlenmeler ya da izinsiz patent kullanımları olmuyor değil ve bunu kimi zaman sektörün en büyükleri de yapıyor.

Şimdiye kadar genellikle Samsung ve Apple arasındaki sürtüşmeler haber konusu olurken yazılım alanında Apple’ın, Google’ın işletim sistemi Android’den aldığı bazı özellikler de mevcut.

İşte iCihaz kullanıcılarının iOS 9 ile sahip olacağı ya da çok geç sahip olduğu; ancak Android’in zaten mevcut özelliklerinin listesi.

(Apple fanları sinirlenmesin hemen diğer firmaların da Apple’dan aldığı, özendiği oluyor, olmuyor değil)
 

 Ayrı Ekran ve Multitasking


iOS 9 ile birlikte Apple kullanıcıları sonunda hevesle bekledikleri ekranı ikiye ayırarak aynı anda iki uygulama çalıştırabilme imkanına sahip olacaklar. Örneğin bir yanda iTunes açık iken diğer tarafta maillerini okuyabilecek ya da internette gezinebilecekler; ancak bu özellik şu an için sadece iPad Air 2’de kullanılabilecek.

Diğer yandan Android cephesinde LG G3, Samsung Note 3 gibi cihazlarda bir süredir bu imkan bulunuyor, hatta Samsung Galaxy tablet serisinde ekranda 4 pencereye kadar farklı pencere açmak mümkün. (Üstelik iOS uygulamalarının hangisi bu özelliği destekleyecek orası da meçhul)
 

 Picture in Picture


Televizyonlarımızda çok uzun süredir, Android cihazlarda ise bir iki yıldır kullanabildiğimiz bu özellik bir yandan video izlerken videoyu ekranın bir köşesinde küçültüp diğer yandan da maillerimize bakabilmemize ya da Webtekno’ya girip haber okumamıza imkan veriyor.

iOS kullanıcıları da sonunda bu özelliğe kavuşarak izledikleri video ve Webtekno arasında seçim yapmak zorunda kalmadan aynı ekranda iki işi birden görebilecekler.
 

 Spotlight Akıllanıyor


iOS 9 ile birlikte Spotlight da daha kullanışlı hale gelen uygulamalar arasına giriyor ve sizin sık görüştüğünüz kişileri, gittiğiniz mekanları, önceden yaptığınız aramaları ve ilginizi çekecek ya da sık kullandığınız uygulamaları hafızasına alarak size daha iyi hizmet sunmaya çalışacak.

Gittiğiniz ya da aradığınız mekanın artık adresini bile verebilecek bu özelliği iCihaz kullanıcılarının çok seveceğine eminiz. (Androidçiler zaten uzun süredir Google’ın imkanlarından faydalanıyor)
 

 Enerji Tasarruf Modu


İlk versiyonu hangi yıldı hatırlamıyorum; ama nereden baksanız 3, 4 yıldır Android telefon kullanıcıları zorda kaldıklarında telefonlarını enerji tasarrufu moduna alarak şarjlarının daha uzun süre gitmesini sağlayabiliyorlar. Ayrıca bir zamanlar telefon üreticilerinin kendi uygulamaları ile yaptıkları bu özellik, Android 5.0 ile dahili bir uygulama haline geldi.
 

 Siri Güncellemeleri


Sanal asistanların her geçen gün daha akıllı hale geldiği sektörde Siri de artık hatırlatmaları not alabiliyor ve zamanı geldiğinde unutmamanızı sağlıyor.

Açıklamalara göre %40 daha hızlı ve %40 daha isabetli tepkiler verecek olan Siri ayrıca takvim ile entegre çalışıp hatırlatma notları tutmasının yanı sıra trafik durumuna göre uçağa yetişebilmeniz için de sizi önceden uyarabilecek. (bi’ yerlerde bunun hem Google Now, hem de Cortana haberini yapmıştık sanki ama …)
 

 Klavye Kısayolları


iOS cihazların yeni klavyesi fotoğraf ya da dosya eklemek için kısa yollara sahip olacak. (heeey! ne kadar da yeni bir özellik)

Android cihazlar ise mesajlarına dosya eklemek ya da ister galeriden, isterlerse kameradan yeni çektikleri bir fotoğrafı eklemek için yıllardı klavyenin üzerindeki eklenti butonuna sahipti. (Android 2.2 ya da 2.3’te falan var)

Apple MapsGeçtiğimiz yılki sürümü ile sosyal medyada en çok konuşulan uygulamalardan olan Apple Maps, iOS 9 sürümünde Nokia HERE uygulamasından ve elbette harita konusunda yıllardır sorunsuz görev yapan Google Maps’ten birkaç özellik alarak kullanıcılarına yeni bir deneyim sunmayı vadediyor. (Google’ın harita konusundaki başarısı aşikar zaten)

OKUYUCUYA NOT: Bu yazı, kimseyi kışkırtmak için yazılmamış, sadece Apple fanlarını makul olmaya davet etmek maksadıyla kaleme alınmıştır. (kalem?)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0