Apple'ın Güvenliğini Yerle Bir Eden Tweet

0
0
0
0
0
Apple'ın güvendiği dağlara kar yağdı. Güvenlik konusunda üst düzey koruma sağlasın diye geliştirilen SPI uygulaması, basit bir kod ile aşılabiliyor.
Apple her zaman kullanıcı güvenliği  konusuna önem veren ve bu işte de gayet iyi olan bir firma olmuştur. Zaten FBI ile yaşadıkları bu son olaylar da bunun bir göstergesi.

Ancak, bu durum Apple'ın işletim sistemlerinin hiç güvenlik problemleri yaşamadığı anlamına da gelmiyor. Bir süre önce güncel durumda olan OS X işletim sistemlerinde ciddi bir açık olduğu saptanmıştı. Bu açık, hacker'ların işletim sisteminizden sızarak bilgisayarınızdaki verilere ulaşmasını sağlıyordu.Tabi Apple duruma direkt müdahale ederek açığın giderildiğini söylemişti fakat durum pek de öyle değil. Almanya'da yaşayan güvenlik araştırmacısı Stefan Esser, SIP (sistem bütünlüğü koruması) uygulamasının son versiyonunu geçerek sisteme sızmanızı sağlayan yeni bir kodu yayınladı. Üstelik bu kod, sadece bir tweet'e sığacak kadar uzunlukta.

Bu durumun ardından kullanıcılar güvenlik konusunda daha da tedirgin olmaya başladı zira Apple, SIP uygulamasını tam da bu konuda, yani güvenlik konusunda geçilmez bir kale olması için işletim sistemlerinde kullanmaktaydı. Şimdi ise sadece bir tweet'e bile sığabilen kodun bu sistemi aşması, Apple'ın güvenliği konusunda büyük bir soru işareti.

Kaynak: TheHackerNews
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0