• Anasayfa
  • Yazılım
  • Apple, Marketteki Zararlı Uygulamalara Karşı Önlem Almaya Başladı

Apple, Marketteki Zararlı Uygulamalara Karşı Önlem Almaya Başladı

0
0
0
0
0
Apple, Marketteki Zararlı Uygulamalara Karşı Önlem Almaya Başladı
6S’in de piyasaya çıkması ile Apple, milyonlarda adet telefon satmaya yeniden başladı; ancak diğer taraftan geçtiğimiz günlerde AppStore’da bir şekilde zararlı yazılım içeren uygulamalar olduğu ortaya çıkmış ve pek çok cihazın etkilendiği belirtilmişti.
Özellikle Çin’deki geliştiricilerin yayınladığı uygulamalarda bulunan bu zararlı kodlar, Apple’ın geliştirici kitinin bir kopyasını yapıp uygulama geliştiricilere sunulması ve bu kit ile yazılan uygulamaların içindeki bir virüsten kaynaklandığı ortaya çıkmış ve şu haberimizde de görebileceğiniz üzere 344 farklı uygulamanın zararlı belirlenmişti.

Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Phil Schiller, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuru ile bu uygulamalara karşı önlem almaya başladıklarını bildirdi ve bir daha böyle bir durum ile karşılaşmamak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Apple’ın geliştirici kiti olan Xcode’un zararlı versiyonu XcodeGhost, ile yazılan uygulamaların tespitinin ardından geliştiricilerin Çin’de Xcode’u indirmenin uzun sürmesi nedeni ile böyle bir versiyonun rağbet görmüş olabileceğini düşünmesi üzerine Phil, Amerika’da Xcode’u indirmenin 35 dakika sürdüğünü; ancak Çin’de bu sürenin 3 kata kadar artabildiğini belirtirken şirketin Çin’de yerel bir sunucu barındırmasının muhtemel bir çözüm olabileceğini söyledi.

Önümüzdeki günlerde zararlı uygulamalardan 25 tanesinin bir listesinin yayınlayacaklarını dile getiren Apple yetkilileri ayrıca XcodeGhost ile geliştirilmiş uygulamaların herhangi bir zarara da yol açmadığını ve kullanıcı bilgilerinin alındığına dair bir işaret olmadığını da söyleyerek kullanıcıları rahatlatmaya çalıştı.

Apple’ın bu güvenlik ihlali Palo Alto Networks isimli bir firma tarafından bildirilmiş ve sunulan raporda 39 uygulamanın tehlikeli olabileceği belirtilirken bu uygulamalar arasında finans ve bankacılık uygulamalarının ayrıca da 500 milyondan fazla kullanıcısı olan WeChat’in olduğu söylenmişti. WeChat’in geliştiricisi Tencent ise sadece uygulamanın eski versiyonlarını kullanan kişilerin bir ihtimalle etkilenmiş olabileceğini ifade etti.

Apple sözcüleri AppStore’dan çakma kit ile geliştirilen uygulamaları kaldırdığını ifade ederken geliştiricilerin de orijinal kiti kullanarak uygulamalarını yeniden oluşturabilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Apple’ın uygulama mağazası daha önce böyle bir saldırı yaşamamış ve 1 buçuk milyondan fazla uygulama barındıran bu mağazaya daha önce test aşamasını atlatmayı başararak sadece 5 adet zararlı yazılım girebilmişti ki Palo Alto’nun Yazılım Güvenliği Yöneticisi Ryan Olsen, “bu saldırı ile gördük ki; Apple’ın uygulama mağazası da büyük ölçekte bir saldırıya maruz kalabiliyor.” ifadesini kullandı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0