Arduino Kullanarak Hepiniz Birer Mucit Olabilirsiniz

15
8
1
0
0
Hemen herkes çevresindeki elektronik cihazların nasıl çalıştığını merak etmiştir. Eğer “bu telefonun içinde ne var, yazıcılar ekranda ki görüntünün ne olduğunu nasıl biliyor da aynı şeyleri yazabiliyor,.
Hemen herkes çevresindeki elektronik cihazların nasıl çalıştığını merak etmiştir. Eğer “bu telefonun içinde ne var, yazıcılar ekranda ki görüntünün ne olduğunu nasıl biliyor da aynı şeyleri yazabiliyor, fotoselli lambalar hareketi nasıl algılıyor da ona göre yanıyor; ya da arabanın hava yastıkları kazanın şiddetini nasıl anlıyor ki gerekli olmadığında şişmiyor?” gibi soruları kendi kendinize hiç sormadıysanız bu yazının devamını okumanıza hiç gerek yok.

Yazıyı okumaya devam ettiğinize göre tam da konunun muhattabısınız demektir. Bu konunun devamında elektronik cihazların çalışma prensiplerini öğrenmenin ötesinde, o cihazları siz de yapma fırsatı yakalayacaksınız. Bilmeniz gereken tek şey interneti kullanabilmek. Bunun dışında ki her şeyi ARDUIO halledecek.
 

 Nedir bu Arduino?

Arduino bir G/Ç(Giriş-Çıkış) kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan bir fiziksel programlama platformudur. Fiziksel programlama yazılım ve donanım kullanarak analog dış dünyayla veri alışverişi yapan fiziksel sistemler tasarlama işine verilen isimdir. Arduino içine gömeceğiniz kodlar sayesinde herhangi bir sensörden veri okuyabilecek, okuduğunuz veriye göre fiziksel olaylar gerçekleştirebileceksiniz. Örnek vermek gerekirse; Arduino üzerine takacağınız bir ısı sensörü ile giriş datalarına göre derleyeceğiniz kod ile sıcaklık 30oC üzerine çıkınca fanı çalıştırabilirsiniz, bir ışık sensörü üzerine lazer ışığı yansıtarak ışığın kesilmesi durumunda alarmı devreye sokabilirsiniz. Çizgi izleyen robot, robotik el ya da uçak yapabilirsiniz.


 

 Arduino içine nasıl kod gömülür?

Arduino içerisine kod gömmek, Arduino'u için USB'den bilgisayara bağlayıp, Arduino IDE içinde yazacağınız kodları çip içine gömeceksiniz. Arduino IDE kod editörü ve derleyici olarak görev yapan, aynı zamanda derlenen programı karta yükleme işlemini de yapabilen, her platformda çalışabilen Java programlama dilinde yazılmış bir uygulamadır. Arduino IDE 'yi şuradaki linkten indirebilirsiniz.
               
Ayrıca Arduino'nun açık kaynaklı bir platform olmasından dolayı internette aradığınızı bulamamanız gibi bir problem olmayacaktır. Hatta internet üzerinden bulacağınız hazır projeleri yapabilirsiniz. Arduino kodu yazabilmek için öyle çok iyi bir şekilde kodlama bilmenize de gerek yok. Belli kalıpları var ve siz sadece o kalıpları kendi projenize göre değiştireceksiniz. Tabii bu ilk etapta yapacaklarınız. İlerleyen safhalarda kendi özgün kodlarınızı yazıp kendi projelerinizi oluşturabilirsiniz.Sakın ola Arduino'u gözünüzde küçümsemeyin. Arduino'a led yakarak başlayacaksınız fakat işin ucu kas sinyalleri ile uçak uçurmaya kadar gidebilecek. Arduino ile yapabileceğiniz şeyler sizin hayalleriniz ve ısrarcılığınız ile sınırlı.

Arduino kullanarak hepiniz birer mucit olabilirsiniz. Hobi alanında kullanımı artan Arduino'nun başlangıç eğitim setleri ve kitapları da mevcut. Yapacağınız projelere göre çok fazla çeşitte Arduino'nun olduğunu (Giyim, uçak, gemi, güvenlik, akıllı ev projeleri) söylememe gerek yok sanırım.
              
Bazı Arduino projelerine şuradaki linkten ulaşabilirsiniz. Eğer Arduino ile ilgilenmek isteyenler var ise yorum kısmında belirtsinler, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.
 
15
8
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
8
1
0
0