• Anasayfa
  • Yazılım
  • AVG'nin Chrome Eklentisinde Büyük Bir Açık Olduğu Ortaya Çıktı!!

AVG'nin Chrome Eklentisinde Büyük Bir Açık Olduğu Ortaya Çıktı!!

0
0
0
0
0
Bir anti virüs programı olan AVG'nin Chrome eklentisi Web TuneUp'ın hacker'lar tarafından kullanılabilen bir açığa sahip olduğu ortaya çıktı.
Günümüzde her insan istediği an internete erişebiliyor. Dünyanın en büyük bilgi kaynağı olmasının yanı sıra birçok işlemin halledilmesi için kullanabildiğimiz internet, maddiyat içeren işlemlerimizde de en çok kullanılan platformlar arasında yer alıyor. Bu nedenle son yıllarda önemine dikkat çekilen siber güvenlik, artık internet kullanan herkesin olmazsa olmazı arasında yer alıyor. 

İnternet kullanıcılarının çoğu, bilgisayarlarının güvenliğini sağlamak adına anti virüs programlarına başvururlar. Bu programları kullanan kullanıcılar, sistemlerinin güvenli olduğunu düşünürler ve düzenli olarak taramalarını yapmalarıyla birlikte sistemlerinden endişe etmezler. Ancak Google'ın güvenlik ekibi tarafından belirtilene göre bu anti virüs programlarından birisi olan AVG, kullanıcılarını korumak yerine anti virüsün Chrome eklentisi olan Web TuneUp'ın yazılımında bulunan büyük bir açık ile onların tüm internet bilgilerini hacker'lara açtı.İlk olarak Google'ın güvenlik ekibinde çalışan Tavis Ormandy tarafından belirlenen bu açık, ekibin diğer üyelerine 15 Aralık tarihinde bildirildi. Açığın bulunmasıyla birlikte bu konuda çalışmalarına başlayan güvenlik ekibi, eklentide bulunan bu açığın kullanıcıların internet verilerini erişime açtığını söyledi. Web TuneUp adlı eklentinin Chrome'a zorla bir yükleme yaptığını ve bu yüklemenin açığa sebep olduğunu söyleyen güvenlik ekibi, açık nedeniyle nereye bakması gerektiğini bilen kişilerin kullanıcıların geçmişine ve kişisel verilerine ulaşabileceğini bildirdi. Hatta bu açık sayesinde, kullanıcıların hotmail şifrelerine ve diğer hesap şifrelerine bile erişilebiliyormuş.Açığın kimleri etkilediği veya kimler tarafından farkedildiği bilinmiyor ancak ilerleyen günlerde bu eklentiye sahip olan AVG'den bir açıklama yapılması bekleniyor.

Kaynak: BBC 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0