Bankamatiklere Yakında Windows 10 İşletim Sistemi Gelecek

0
0
0
0
0
Yıllardır Windows XP işletim sisteminin kullanıldığı bankamatiklerde, Windows 10’un çıkmasının ardından bu işletim sistemi kullanılacak.
Bankamatikler, insanların para yatırma, para çekme ya da havale gibi işlemlerini kısa sürede yapmasını sağlayan makinelerdir. Her ne kadar işimiz görülüyor olsa da bazı kötü niyetli kişiler tarafından Windows XP’deki güvenlik açıkları kullanılarak dolandırıcılık olayları yaşanabiliyor. (Google'a ATM Windows XP diye arama yaptığınızda yanına bir de 'Hack' kelimesinin geldiğini göreceksiniz) Artık hem mevcut işletim sisteminin yenilenmesi hem de daha güvenli bir ATM deneyiminin yaşanması için ATM’ler, Windows 10 işletim sistemiyle güncellenecek.

Aslında XP’den sonra Windows 7 ve 8 gibi işletim sistemleri çıkmış olsa da bu güncellemeler yapılmadı. Onun yerine Windows 10’a geçmek isteyen ATM Sanayi Derneği, ilk önce Windows 10’un hizmete geçip biraz daha oturmasını bekleyecek. Zira Microsoft dahi Windows 10’un yayınlanmasından sonra Teknik Ön İzleme sürümünün kaldırılmayacağını açıklamış, yapılacak geri bildirimlerden de faydalanılarak yeni işletim sistemini daha da güvenli bir hale getirileceğini belirtmişti.Dünya genelindeki ATM’lerin %95’inde Windows XP kurulu ve artık yavaş yavaş bu işletim sisteminden sıyrılmak gerekiyor. Microsoft’un dahi güncellemelerini kestiği XP, bankaların da elini çekmesinin ardından artık yavaş yavaş tarih olmaya başlayacaktır.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0