• Anasayfa
  • Yazılım
  • Bilgisayarınızı Android'e Çeviren Ücretsiz İşletim Sistemi Remix'te Lisans Sorunları Ortaya Çıktı!!

Bilgisayarınızı Android'e Çeviren Ücretsiz İşletim Sistemi Remix'te Lisans Sorunları Ortaya Çıktı!!

0
0
0
0
0
Birkaç gün önce ücretsiz olarak indirilmeye sunulmuş olan Remix işletim sisteminde bazı lisans sorunlarının olduğu ortaya çıktı.
Birçok Android kullanıcısının mobil cihazlarında bulunan uygulamaları ve oyunları bilgisayalarında da istediği gibi kullanabilmesi ve oynayabilmesi amacıyla üretilmiş olan Remix işletim sistemi, CES 2016 etkinliğinin son günlerinde tanıtılmıştı. İlk olarak Jide adlı firmanın mühendisleri tarafından üretilen bir tablette karşılaştığımız Remix işletim sistemi, tabletin kendisinden çok daha fazla ilgi çekmeyi başarmıştı ve işletim sisteminin üreticisi olan mühendisler de bu işletim sistemini bir cihaza yükleyerek Kickstarter üzerinden satmaya başlamışlardı. Remix işletim sistemi, Kickstarter kampanyası üzerinden 1.6 milyar dolar kazanmayı başardı.

Bu başarının ardından işletim sisteminin 2.0 sürümünü internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak kullanıma sunmayı planladıklarını belirten Jide mühendisleri, işletim sistemini birkaç gün önce internetten yayınladılar. Bazı kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen ve tak-çalıştır çalışma şekline sahip olan Remix, bazı geliştiricilerin incelemelerden sonra yaptığı açıklamalara göre birçok lisans sorunuyla karşı karşıya.TLHP.ML adresinde çalışmalarını yayınlayan bir geliştiricinin söylediklerine göre Remix işletim sistemi geliştiricileri UNetbootin'den çok fazla kod çalmış. UNetbootin'in tüm kod yazılımlarını çalmış olan Remix işletim sistemi geliştiricilerinin tek yaptığı değişiklik, bu programın logosunu değiştirmek olmuş. Geliştiricinin söylediğine göre UNetbootin'in geliştiricilerinin Remix işletim sistemini dava etme hakkı var.Remix işletim sisteminin çaldığı bir diğer sistem de Android'in altyapısı. Remix işletim sistemi, Android işletim sistemi üzerine kurulmuş bir sistem. Andoid'in yayınlamış olduğu sistem kullanım yasalarına göre bir işletim sistemi Android'in altyapısını kullanıyorsa, bu işletim sisteminde Android'in kullanıldığı açık bir şekilde belirtilmelidir. Ancak Remix işletim sisteminin internet sitesi de dahil hiçbir bilgi kaynağında Android işletim sistemi baz alınarak üretildiğinden bahsedilmiyor.Remix işletim sisteminin ihlal ettiği lisanslar bunlarla sınırlı değil ancak en önemlileri bunlar. İşletim sistemini üreten firmaya dava açılmış değil ancak ilerleyen günlerde bu durumun değişebileceği biliniyor.

Kaynak: TLHP.ML 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0