Bill Gates: "İnsanlık Yapay Zeka'dan Kaygı Duymalı"

0
0
0
0
0
Microsoft'un kurucusu Bill Gates, insanların yapay zekanın yarattığı tehditten kaygı duyması gerektiğini söyledi.
Microsoft kurucusu ve dünyanın en zenginleri arasında olan Bill Gates, sosyal paylaşım sitesi olan Reddit'te soruları yanıtladı. Fakat yazı başlığımızda da belirttiğimiz "İnsanlık yapay zekadan kaygı duymalı" sözü en dikkat çekicisi oldu.

Gates'in tam açıklaması ise şu şekilde; "Ben yapay zekadan kaygı duyanlar grubundayım. Önce makineler bizim için çok iş yapacak ve süper zeki olmayacak. Bunu iyi yönetebilirsek çok olumlu olacak. Ancak sonraki yıllarda zeka endişe yaratacak kadar güçlenecek. İnsanların neden kaygı duymadığını anlayamayan Elon Musk ve diğerlerine katılıyorum." dedi.

Hatta Bill Gates ve Elon Musk'e katılanlardan biri de dünyanın en önemli fizikçilerinden Stephen Hawking'de daha önce "Yapay zeka insan ırkının sonunu getirebilir" açıklamasını dile getirmiş ve bir nevi uyarıda bulunmuştu.Ancak işin bir diğer çelişkili kısmı ise  Bill Gates'in soruları yanıtlamaya devam ederken ortaya çıktı.

"Microsoft başarısız olsaydı hangi sektörde çalışırdınız?" sorusuna yanıt olarak "Yapay zeka alanında çalışıyor olurdum" cevabı da yukarıdaki açıklamasına göre bir hayli ilginç bir cevap olmuş oldu.Ayrıca yapay zeka ve şirket için kısaca genel bir açıklama yapan Gates, "Önümüzdeki 10 yıl içinde ses-görüntü algılama ve çeviri çok başarılı olacak" dedi. Bu süre içinde robotların meyve toplamahasta taşıma gibi işler yapabileceğini, görme ve hareket kabiliyetlerinin gereğine göre kullanılacağı ve daha yaygın olacağı görüşünü iletti.

Peki siz yapay zeka hakkında ne düşünüyorsunuz?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0