Bu Komutlarla Windows 10’u Daha Verimli Kullanın

2
1
0
0
0
Windows işletim sistemleri, tuş kombinasyonlarıyla çok daha pratik bir şekilde kullanılabiliyor. Windows 10 kullananların işini kolaylaştıracak bazı klavye kısa yollarından bahsettik.
Windows işletim sistemlerinin daha pratik kullanılabilmesi amacıyla bazı tuş kombinasyonları bulunuyor. Bu sayede Hızlı Erişim Merkezi, Cortana ve Masa üstü arasında geçiş yapabilme gibi işlevler, pratik çözümlerle daha kolay yapılabiliyor. Microsoft’un yakın bir zamanda kullanıma açtığı Windows 10’da da eski Windows işletim sistemlerinde olduğu gibi bazı klavye kısa yolları bulunuyor. Şimdi bu çözümlerden bazılarına göz atalım.

Windows + A tuşu: Hızlı işlem merkezi, Windows + C: Sesli komutlar için Cortana, Windows + l: Ayarlar, Windows + Tab: Görev görünümü, Windows + Ctrl + D: Yeni sanal masaüstü oluşturma, Windows + Ctrk + F4: Masaüstünü kapat, Windows + Ctrl + sağ ya da sol ok: Sanal masaüstleri arasında geçiş yapma.Bu saydıklarımız Windows 10’la ilgili kısa yol tuşlarıydı. Bir de standart Windows işletim sistemlerinde uygulanabilecek kısa yollara göz atalım.

Windows tuşu: Başlat menüsü açma, Windows + X: Başlat menüsünün sağ tuş menüsünü açma, Windows + sağ ya da sol ok: Etkin pencereyi ekranın sağına ya da soluna sabitleme, Windows + E: Dosya Gezgini’ni açma, Alt + Print Screen: Mevcut pencerenin görüntüsünü panoya kopyala, Windows + Print Screen: Tüm ekranın görüntüsünü al ve Resimler/Ekran görüntüleri klasörüne kaydet.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0