• Anasayfa
  • Yazılım
  • Çalışmadığı Halde Şirketten 6 Yıl Boyunca Maaş Alan Yazılımcı

Çalışmadığı Halde Şirketten 6 Yıl Boyunca Maaş Alan Yazılımcı

1
1
0
0
0
FiletOfFish1066 ismine sahip bir Reddit kullanıcısı, çalıştığı iş yerinde 6 yıl boyunca hiçbir iş yapmadan nasıl maaş aldığını anlattı.
Yazılımcılar gerçekten birer dahi mi yoksa tembellik ve üşengeçlik konusunda ellerine kimsenin su dökemeyeceği kimseler mi, hala tam olarak çözebilmiş değilim. Geçen yıl paylaştığımız bir haberde, işinden ayrıldıktan sonra yazdığı dahiyane kodları ortaya çıkan yazılımcıdan bahsetmiştik. Reddit'teki FiletOfFish1066  kullanıcı ismine sahip yazılımcı sanıyorum ki diğer arkadaşı üşengeçlik ve tembellik konusunda ağır tokatlamış durumda.

Kendisini FOF (FiletOfFish1066) olarak tanımlayacağımız bu yazılımcı, tam 6 yıl boyunca ofis içinde sadece League of Legends oynayıp Reddit'te takılmış. Peki nasıl oldu da bu kadar sene çalışmadığı fark edilmemiş?

Aslında hakkını yememek lazım, çalışmış çalışmasına ama sadece işe ilk girdiği aylarda tüm işlerini yapacak yazılımlar hazırlamış. Bunun dışında ofiste yapmış olduğu tek şey 'boş yapmak'. Aradan yıllar geçtikten sonra hiçbir iş yapmadığı fark edilen yazılımcı direkt olarak kovulmuş. FOF, yaşanan bu süreçle ilgili şunları söylüyor:

"Abartmıyorum, 6 yıl boyunca neredeyse hiç iş yapmadım. Toplasanız en fazla 50 saat çalışmışımdır. Haftanın 40 saatini çalışarak(!) geçirdim ve bu süre içerisinde yaptığım iki şey LOL oynayıp Reddit'te gezinmek oldu. Bu durumdan kimsenin haberi olmadı çünkü ofiste hiç arkadaşım yoktu. Ara sıra patronla ve programını test ettiğim geliştiricilerle konuştum, bunun dışında kimseyle diyaloğum olmadı."İşinden kovulduktan sonra morali bir hayli bozulan FOF, 6 yıl boyunca hiç çalışmadığı için kod yazmayı unutacak noktaya gelmiş. Bu süre boyunca 200 bin dolar kadar para biriktirmeyi başarmış olsa da yeteneğini kaybetmiş olmasından dolayı iş bulma konusunda güçlük çekeceğinin farkında olduğunu söyleyen FOF, hayatını düzene sokmak için artık bağımlılık noktasına gelen LOL oynamayı bırakması gerektiğini söylüyor.

Son olarak yazılım geliştirmeyi çok sevdiğini söyleyen FOF, birazcık çalışma sonucu unuttuğu her şeyin tekrar geri geleceğine inanıyor.  

Kaynak: Dünya Halleri
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0