CAPTCHA Sistemi Değişiyor

2
0
0
0
0
CAPTCHA Sistemi Değişiyor
Siteye giriş yapan kullanıcıların bir bot olmadığını, gerçek bir kişi olduğunu anlayabilmek adına, garip şekillerde yazılmış olan (çoğu zaman okunamayan) harf ve rakamlardan oluşan CAPTCHA uygulaması yakında değişecek.
Siteye giriş yapan kullanıcıların bir bot olmadığını, gerçek bir kişi olduğunu anlayabilmek adına, garip şekillerde yazılmış olan (çoğu zaman okunamayan) harf ve rakamlardan oluşan CAPTCHA uygulaması da artık basit bir yapay zeka tarafından çözülebiliyor. Bu neden de pek çok geliştirici yeni bir alternatif bulma arayışına girdi. Carnegie Mellon Üniversitesi’nin bulduğu yöntem ise en çok rağbet göreni olacak gibi duruyor. Bu ekip renkli dijital mürekkep izlerinin CAPTCHA’nın yerini alabileceği görüşünde.

Şifrenizi girdikten sonra GOTCHA denilen sistem karşınıza bir dizi renkli izler barındıran kartlar çıkartıyor ve sizden her bir kart için bir tanımlama eşleştirmenizi istiyor. Kullanıcı karşılaştırmayı kendi isteğine göre yapıyor ve böylece şifre korumanız daha güvenli ve kişisel hale geliyor.

Bu sistemin (GOTCHA) bilgisayar tarafından yapılan saldırılara karşı bir engel teşkil edeceği şüphesiz; aynı zamanda GOTCHA kişilerin de değerli verilerin olduğu hesaplara erişmesine karşın ikinci bir güvenlik duvarı oluşturmuş oluyor.
Tüm bu test ve önlemlerin asıl amacı, insanlar için güvenli, kolay ve etkili bir yöntem oluşturmak ile birlikte hayatı botlar ve yapay zeka için daha zor hale getirmek. Ne var ki siber suç dünyasının haydutları artık CAPTCHA’ları avlamak için günde birkaç dolar karşılığında çalışabilen gerçek insanlar kullanıyorlar.

GOTCHA ise şimdiye kadar gördüğümüz diğer engellerden daha iyi çalışacak gibi görünüyor. ( kartın her biri için ayrı ve kişisel bir tanımlama getireceğiniz düşünüldüğünde, iki kişinin aynı tanımlamayı 8 görsel için tutturma ihtimali yok denecek kadar az diyebiliriz.
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0