• Anasayfa
  • Yazılım
  • Chrome OS’e Android Uygulamaları ve Play Store Desteği Geliyor

Chrome OS’e Android Uygulamaları ve Play Store Desteği Geliyor

1
1
0
0
0
Google, mobil platformlarda kullanılabilen Android uygulama ve Play Store desteğini Chrome OS’e getiriyor.
Her ne kadar Google I/O 2016 etkinliğinde bu konuya yer vermemiş olsa da 9to5Google, Google’ın web sitesindeki bir detayı gözünden kaçırmamış. Yakın bir zamanda Chromebook kullanıcıları, Play Store ile birlikte tüm Android uygulamalarını bilgisayarları üzerinden kullanabilecekler. 

Bu entegrasyonun nasıl olacağıyla ilgili henüz net bir bilgi yok, uygulamaların Chrome OS üzerinde çalışabilmesi için ince bir ayar gerekebilir. Yine de bu desteğin sağlanmasıyla birlikte Chrome OS’in tüm Android uygulamalarını destekleyeceğini -çok büyük bir sıkıntı çıkmadığı müddetçe- söyleyebiliriz. Google Play Store’da konuyla ilgili bir bilgi henüz açığa çıkmamış olsa da bugün ya da yarın (etkinlik 20 Mayıs’a kadar sürüyor) bir açıklama mutlaka yapılacaktır.

Android ve Chrome OS’in birbirleriyle güçlü bir bağın oluşacağına dair haberleri daha önce duymuştuk fakat somut bir veriyle karşılaşmamıştık. 9to5Google, bize bu anlamda en net bilgiyi aktararak bir fikir sahibi olmamızı sağladı.Chrome OS'e Android uygulamaları ve Play Store desteğinin gelmesi, Chromebook’lara ne gibi avantajlar sağlayacak? Öncelikle Chromebook’lar fiyat anlamında  kullanıcıların ilgisini her zaman çekmiş olsa da uygulamalar konusundaki yetersizliği ve web’e bağımlı olması, birçok kullanıcının alternatif çözümlere de yakınlık duymasını sağladı. Örnek verecek olursak Periscope ve Instagram web üzerinde kullanılabiliyor olsa da mobil uygulamalarında çok daha fazla fonksiyona sahipler. Dolayısıyla Android’in tam olarak Chrome OS desteği alması, kullanıcıların Chromebook’lara olan eğilimini ciddi ölçüde arttıracaktır.

Sonuç olarak Play Store’un Chrome OS’e açılması, bu dizüstü bilgisayarları çok daha yetenekli hale getirecektir. Eğer Android uygulamalarının kullanımı Chrome OS’te yaygın olursa, geliştiriciler de uygulamalarına ‘büyük ekran’ desteğini getirmek durumunda kalacaklar. Bu da son kullanıcı açısından oldukça keyifli olacak gibi görünüyor.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0