Çocuklara Özel Birbirinden Farklı Kod Yazma Uygulamaları

7
3
1
0
0
Günümüzde çocukların teknolojiye ve bilime ne kadar ilgili, duyarlı olduğunu herkes biliyor. Hatta çocuklar yetişkinlere göre biraz daha bu konuda ön planda. Ancak teknolojiyi kullanmak kadar, teknoloji hakkında bir fikir sahibi olmanın da önemini vurgulamak istedik.
Günümüzde çocukların teknolojiye ve bilime ne kadar ilgili, duyarlı olduğunu herkes biliyor. Hatta çocuklar yetişkinlere göre biraz daha bu konuda ön planda. Ancak teknolojiyi kullanmak kadar, teknoloji hakkında bir fikir sahibi olmanın da önemini vurgulamak istedik.

Belki de birçok çocuğun aklında değişik fikirler ve projeler mevcut fakat bunu nasıl yapacağı konusunda bir bilgisi yoktur. Teknolojiyle iç içe olan aileler için savunmamız gereken bir durum söz konusu. Burada iş birazda ebeveynlere düşüyor. Çocuk her ne kadar yabancı dil bilse de bunun yanında bilmesi gerektiğini düşündüğümüz bir dil daha var; programlama dili. 

Peki bu çocuklar nasıl programlama dilini öğrenebilir?

İşte şimdi bu amaçla yapılan ve yeni başlayanlardan tutunda ustalık seviyesine kadar olan iOS ve Androidler için kodlama uygulamalarını sizlere sunmak istedik.

Ayrıca bu uygulamalar 5 yaş çocuklarından 12 yaş ve üzeri gençlere kadar herkesi kapsıyor.
 

 1. Kodable, iPad, Non-Pro versiyonu Ücretsiz 5 yaş+, 12,99
Kodable programlamayı ve problem çözmeyi çocuklara uygun bir ortamda onlara anlatmayı hedefleyen ve amaçlayan bir uygulamadır. 5 yaş ve üstü için tasarlanmış olan bu uygulama Pro versiyonu 3 ayrı dünya ve 90 seviyeyle bulunuyor.
 

 2.  Cato’s Hike: A Programming and Logic Odyssey, iPhone, iPad, iPod, (Lite versiyonu Ücretsiz), 8,99TL, 6 yaş+
Bu programlama dili uygulaması da yine - 6 yaş çocuklar için tasarlanmıştır. Cato isimli bir çocuğun bir portalden başka bir dünyaya geçmesiyle başlıyor. Fakat bu dünya Cato’nun bildiği kurallarla işlemediğinden dolayı, engelleri aşabilmek için program yazması gerekiyor. Böylelikle çocuk hem oyunu oynuyor, hem de programlama dili hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyor. Resimli kartların bulunduğu bu programlama arayüzü, ebeveynlere yönelik görsel bir açıklama kılavuzu ve kolaydan zora doğru giden programlama mantığı çerçevesinde oluşturulmuş bir uygulamada 60 seviye ve 12 açıklama bulunuyor. Çocuk dolaylı yollardan programlamanın temellerini öğreniyor.
 

 3. Move the Turtle, iPhone, iPod, iPad, 5,49TL, 6 yaş+ 
Sezgisel olarak kolay bir yoldan kullanılan bu uygulama grafik komutlarla temel bilgisayar programlamasını öğreniyor. Çocukların dikkatini çekecek olan küçük bir kablumbağa adım adım temel mantıktan yola çıkarak karmaşık işlemlere kadar çocuklara bu öğretici yolda eşlik etmeyi amaçlıyor. Apple’ın New & Noteworthy bölümüne seçilen bir uygulama olduğunu da söylemiş olalım.
 

 4. Codecademy: Hour of Code. iPhone/iPad/iPod, Ücretsiz, 7 yaş+
Bu uygulama da yeni başlayanlara veya ilgi duyanları kod dünyasıyla tanıştırmak, bilgi sahibi yapmak. Telefonun arkadaşında çalışmakta olan uygulamaların ve girdiğiniz web sitelerinin hangi mantıkla ve nasıl çalıştığına dair bir düşünce sahibi yapmayı amaçlıyor. 
 

 5. Codea, iPad, 17,99TL, 7 yaş+
Bu uygulama mantığı ise kullanıcıların aklına gelen bir görsel, oyun veya simülasyonu hayata geçirmelerini sağlıyor. İpad’in Multi Touch gibi bir kısım özelliklerinden faydalanarak interaktif objelere dönüşmesini sağlıyor. Ayrıca Codea adlı program, tasarımın arkasındaki kodu göstermekle kalmayıp aynı anda koda müdahale edip üzerinde değişiklikler yapmanıza izin veriyor. Lua programlama dili ile birlikte üretilmiş olan bu uygulama, sembollerden ziyade basit bir uygulama dili ile geliyor.
 

 6. Cargo-bot, iPad, Ücretsiz,7 yaş+
Codea ile hazırlanmış ilk oyun olan Cargo Bot, çocuklara programlamanın temellerini anlatan öğreten bir uygulamadır. Bir çeşit yapboz oyunuyla kullanıcılar bir robotun hareket etmesini sağlıyor. Retina grafikleri ve üretilen çözümlerin Youtube üzerinden paylaşımı da söz konusudur.
 

 7. Daisy the Dinosaur, iPad, Ücretsiz, 7 yaş+
Çocuğun sürükle ve bırak mantığı ile tasarlanmış bu oyun, dinozor Daisy’i hareket ettirebilecekleri temel bir uygulamadır. Sezgisel olarak da kullanımı gayet basit ve kolay olan bu uygulama, programlamanın objelerini, sıralamayı, döngüyü çocuklara kolay ve eğlenceli yoldan öğretmeyi planlıyor.
 

 8. Light-Bot, iPhone, Android, iPad, Lite versiyonu Ücretsiz, 5,49TL, 9 yaş+
Bu bir programlama yapboz uygulamasıdır. Bu oyun içinde programlamanın temel yapısı olan prosedürler, döngüler, kontrol gibi akış mantığı veriliyor. 40 seviye ve 20 yıldız toplamayı amaçlayan aşamaları mevcut.
 

 9. Hakitzu Elite&Robot Hackers, iPhone, iPad, Android, Ücretsiz, 9 yaş+
Çocukların Javascript dilini öğrenmelerini amaçlayan bir uygulama. Yeni başlayanlar ve merakı olanlar için gayet ideal bir uygulama. Birden fazla kullanıcıya izin veren bir robot dövüş oyunu. Ancak kullanıcılar oyunda başlangıç, programcı ve hacker olarak ilerleyebiliyor.
 

 10. Hopscoth, iPad, Ücretsiz, 9-12 yaş
Bloklarla inşaat yaparken kodlamanın temellerini öğreten ve bilgi veren bir uygulamadır. Ayrıca çocuklar bu uygulamada kendi uygulama, oyun ve animasyonlarını interaktif ve renkli bir ortamda gerçekleştirebiliyor. Karakterleri hareket ettirmeyi, çizmeyi, birbiriyle etkileşime girmeyi, sarsmayı hatta bağırmalarını bile programlayabiliyorlar. MIT’in Scratch uygulamasından yola çıkarak hazırlanmış olan bu uygulama, 2013 ve 2014’te pek çok ödül kazanmış ve Apple’ın 912 yaş grubuna yönelik en iyi uygulamaları arasında yerini alıyor.
 

 11. L2 Code CSS, iPhone, iPod, iPad, 5,49TL, 12+
CSS’e hazır olduğunuzu düşünüyorsanız bu uygulama size veya çocuğunuza göre. CSS ile bir web sitesi tasarlamayı adım adım basit açıklamalar ile öğreten bir uygulamadır.
 

 Kodlama Öğrenebilmek Amaçlı Web Tabanlı Kaynaklar


1.  AppInventorAndroid telefon veya tabletler için tasarlanmış en hızlı şekilde uygulama geliştirmenizi sağlayan bir kaynak. Yeni başlayanlarda dahil olmak üzere bu sitede birkaç saat içinde bir uygulama hazırlayabilirsiniz. Adım adım detaylı açıklama videolarıyla desteklenen bölümü sayesinde programlama konseptini öğretiyor.

2. GameStar MechanicKullanıcıların kendi video oyunlarını yaratmalarına yardımcı olabilecek  oyun bazlı çalışan bir site. Profesyonel insanlardan oyun tasarımını kurslarının alınabildiği ve orijinal oyunların oluşturulabildiği, 250 bin tasarımcının dahil olduğu ortamına yaptığımız oyunu gönderebileceğimiz bir site.

3. ScratchScatch, MIT’den öğrenciler, akademisyenler ve kendi alanlarında uzman olan birçok kişinin desteğiyle birlikte hazırlanmış eğitici bir programlama dili. Kaydetmeden sitede mevcut projelerle oynamak, değiştirmek ve test yapmak mümkündür.

4. Tynker10 15 yaş çocuklarına hitap eden bir site. Temel programlamaya, ses çıkarmayı, karakterleri hareket ettirmeyi, çizim yapmayı, tekrar ettirmeyi öğreterek başlıyor. Kendi yapboz oyunlarını hazırlamaya yönelik görsel ve yazılı açıklamaları içeriyor.
7
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
3
1
0
0