e-SIM, Akıllı Telefonlarda Neleri Değiştirecek?

4
1
1
0
0
Akıllı telefonlardan çıkarılamayacak (gömülü olacak) olan e-SIM kart, yakın bir zaman içerisinde akıllı telefon üreticileri tarafından kullanılmaya başlanacak.

Apple ve Samsung’un sonraki akıllı telefon modellerine SIM kartları gömülü olarak yerleştirmek istediği ve bunun için mobil servis sağlayıcılarıyla görüştüğü geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Eğer bu iki şirketin istekleri gerçekleşirse SIM kartların yerini artık e-SIM kartlar alacak.

ABD ve İngiltere’de bu teknoloji gelişmeye başlamış durumda. Bu ülkelerdeki önemli operatörler olan AT&T, Vodafone, Telefonica ve Etisalat, şimdiden e-SIM teknolojisini desteklemek için planlarını hazırlamış durumda.

e-SIM kart nedir? Kullanımı nasıl olacak?

e-SIM kart teknolojisi, adını “embedded SIM”den (yani gömülü SIM) alıyor. Yani SIM kartlar artık telefonlardan çıkarılamayacak, ayrıca çıkarılmasına ihtiyaç da duyulmayacak.

e-SIM kartlar, tüm operatörlerle uyumlu olacak şekilde çalışacak. Bu sayede numara taşımak ya da operatör değiştirmek için SIM kartların değiştirilmesine gerek kalmayacak. 

GSMA standartlarına uygun tüm operatörlerin SIM kartları, üretici firmaların söz konusu teknolojiyi kullandığı akıllı telefonlarıyla uyumlu olacak fakat Apple’da durumlar biraz karışık. Apple, “Apple SIM” adındaki benzer çözümü zaten kullanıcılarının hizmetine bir süredir sunuyor. ABD’de satılan iPad’lerdeki Apple SIM, İngiltere’deki mobil operatörlerden EE tarafından destekleniyor. Yani Apple SIM, GSMA standartlarına uygun olmasına rağmen kendi sistemini kullanmaya devam edecek.

En az 1 yılı var

Teknolojinin kullanılabilir duruma gelmesi için bu teknolojiyi destekleyen cihazlara ihtiyaç var. Bu cihazların geliş sürecinin minimum 1 yılı bulması bekleniyor. Apple ve Samsung’un bu konudaki girişimleri sonrasında yeni iPhone ve Galaxy’lerin e-SIM teknolojisini destekleyeceğini söyleyebiliriz.

4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0