Apple, OS X El Capitan'ı Duyurdu

0
0
0
0
0
Apple, yeni Mac işletim sistemi OS X El Capitan'ı duyurdu. Bakalım El Capitan ile Apple bize neler vaad ediyor.
Apple, OS X Yosemite'ı bundan tam bir yıl önce WWDC 2014'te duyurmuştu. Bu duyurunun ardından bir yıl içerisinde Mac kullanıcılarının %55'lik bir kısmı bu yeni işletim sistemini bilgisayarlarına indirip kullanmaya başladılar.

Windows kullanıcılarının bilgisayarlarını 8.1 sürümüne güncelleme oranı ise yalnızca %7. İşte bu OS X Yosemite'ı dünyanın en hızlı güncellenen işletim sistemi yaptı. Bir yıl sonra Apple, WWDC'de bugün yeni işletim sistemi OS X El Capitan'ı görücüye çıkardı.El Capitan'ın yenilikleri hem kullanımı hem de performansı etkileyecek. El Capitan beraberinde getirdiği yeni el hareketleri ile kullanımda büyük kolaylıklar sağlayacak. Öyle ki artık Mail uygulamasında gelen mailleri silmek için onu sola doğru itmeniz yeterli olacak.

Bir maile ya da nota fotoğraf eklemek istediğinizde ise tek yapmanız gereken o fotoğrafı istediğiniz yere sürüklemek. Ayrıca Mail uygulamasında artık mail yazarken yeni sekmeler açıp farklı bir mailde yazabiliyoruz.Apple aynı zamanda Spotlight aramalarını da kolaylaştıracak hamleler atmış. Şöyle ki artık her uygulamada Spotlight'ı efektif bir biçimde kullanabiliyoruz. Gelen bir diğer yenilik ise kendi cümleleriniz ile Spotlight üzerinden arama yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse : "Geçen ay üzerinde çalıştığım belgeler" diye aratmanız size o belgeleri bulup, sunmasına yetecek.

Spotlight'ı biraz Google Now'a benzeten Apple, El Capitan ile birlikte artık Spotlight üzerinden hava durumunu kontrol etmenize ve maç sonuçları ya da gelecek programları görmenize olanak tanıyor. Yani bir başka değişle güncellenen Spotlight, Mac kullanıcılarının yeni kişisel asistanı olacak.Bir başka güncelleme ise Apple'ın web tarayıcısı Safari'de. Safari artık hangi sekmeden ses geldiğini size gösterecek, dilerseniz bunu susturacak dilerseniz bu sekmeye gidip onu kapatmanızı sağlayacak.

Safari'ye gelen bir başka yenilik ise Pin Sides. Bu yeni gelen özellik sayesinde sürekli kullandığınız sekmeleri küçültüp saklayabilirsiniz. Ayrıca siz Safari'yi açıp kapattığınızda ise Pin Sides olduğu yerde kalacak yani Safari'nin bir parçası olacak.El Capitan ile Apple çeşitli hızlandırmalara da yer vermiş. Uygulama açılış hızı 1.4 kat arttırılmış El Capitan'da uygulamalar arasındaki geçiş hızı ise iki kat arttırılmış. Ayrıca Apple, Mission Control adındaki görev düzenleyicisini de yenilemiş. Yeni Mission Control şuanda gelmiş geçmiş en hızlı Mission Control olma ünvanına sahip.Görev düzenleyici demişken Apple El Capitan'da ekranı ikiye bölme özelliğini Mac kullanıcılarına sunacak. Windows 8'de kullanılmaya başlayan fakat 8.1 güncellemesi ile en iyi şekle ulaşan bu özellik artık OS X'te de mevcut. Uygulamaları büyütmek için kullandığımız tuşa basılı tutunca, bize halihazırda açık olan uygulamayı hangi tarafa sabitleyeceğini soruyor ve ardından oraya sabitliyorsunuz. Yine aynı şekilde ikinci bir uygulamayı koyup, bu uygulamalar arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.Ayrıca yeni Mission Control sayesinde küçük uygulamaları büyütmek için uygulama yönettiğiniz ekranda üstteki bölmeye taşımak yeterli. Üstelik diğer ikinci bir uygulamayı onun yanına taşıdığınızda size çift ekran opsiyonu sunuyor. Bu arada aynı pencerede kullanılan iki uygulamanın boyutlarını ayarlama imkanına sahip olacaksınız.
Yeni OS X El Capitan şuanda geliştiriciler için yayında. Geliştirici olmayanlar için beta programı ise Temmuz ayında yayınlanacak. Ayrıca tam güncel sürümü ise sonbahar döneminde tüm Mac kullanıcılarına dağıtılacak. Şu anda devam eden WWDC etkinliğindeki gelişmelere göre detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0