Oyun Geliştirmek İsteyenler İçin En İyi Ücretsiz Oyun Motoru: Unity

25
5
4
1
0
Eğer oyun geliştirmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi Unity 3D oyun motoruyla tanıştıralım! Unity'i diğer oyun motorlarına kıyasla daha basit bir şekilde öğrenebilir, bireysel versiyonunu ücretsiz edinebilir ve kendinizi geliştirdiğinizde profesyonel oyunlar ortaya çıkarabilirsiniz.
Birçok kişi oyun geliştirmek ve bu sektör üzerinden kazanç elde etmek istiyor. Özellikle yeni neslin bu konuyla ilgili hevesli olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Ancak tabii ki sadece hevesli olmak yetmiyor, oyun geliştirmek için bir yerden başlamak gerekiyor. Sıfırdan bir oyun geliştirmek isteyenler için internette çok fazla kaynak var ancak biz bu yazımızda oyun motorları arasında en anlaşılabilir olmasına rağmen profesyonel oyunlar yapmanıza olanak sağlayan Unity’den bahsedeceğiz.

Örneğin Dead Trigger 2 gibi bugün mobil cihazlarınızda oynadığınız birçok oyun sadece Unity oyun motoru kullanılarak yapılıyor. Unity toplamda 3 farklı yazılım dilini barındırması, dahili olarak sunduğu bazı araçları ve oyunların kolaylıkla her platforma çıkarılması konusunda oyun geliştiricilerinin dostu oluyor.C#, JS ve Boo dilleriyle oyunları programlayabildiğiniz Unity oyun motorunda hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu çalışmalarınızı yapabiliyorsunuz. Ayrıca oyunlarınızı konsol, bilgisayar, web ve mobil gibi farklı platformlar için sadece Unity üzerinden geliştirebiliyorsunuz. Bu nedenle Unity en popüler oyun motorları arasında yer alıyor. Hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunan Unity oyun motorunda ücretsiz versiyonda da genel olarak birçok fonksiyondan faydalanbiliyorsunuz ancak ücretsiz versiyonda oyununuz açılırken “Powered by Unity” yazısı oyuncuları karşılıyor. Aslında bu oyununuzu küçük düşürmenin aksine Unity logosunun görülmesi özellikle casual olarak sınıflandırdığımız basit oyunculara oyununuzun daha profesyonel olduğu izlenimini verebilir. Bu nedenle açılış ekranında Unity logosu olması sizi Unity’den vazgeçirmesin çünkü ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en basit ve profesyonel oyun motoru: Unity!

 Nasıl Unity’de Oyun Yapmayı Öğrenirim?

Unity’de oyun yapmak istiyorsanız programı ücretsiz edinebildiğiniz gibi programı öğrenmenizi sağlayacak birçok ücretsiz eğitim kaynağı da bulabilirsiniz. Örneğin Microsoft Açık Akademi’deki eğitimler sayesinde kısa sürede Unity’nin birçok kısmına hakim olabilir ve temel seviyede yazılım bilgisi edinebilirsiniz.

Hatırlayacak olursanız yazımızın başlarında Unity’nin C#, JS ve Boo dillerini kullandığını söylemiştik. Unity’de oyun geliştirmeyi öğrenmeden önce bu dilleri bilmeniz gerekmiyor. Zaten alacağınız Unity eğitimleri sırasında bahsi geçen yazılım dillerini ihtiyaç duyduğunuz seviyede öğreneceksinizdir. Ancak bu dillerden en az birini biliyor olmanız size yazılım kısmında çok daha büyük bir avantaj sağlayacaktır. Eğer Unity 3D ile oyun geliştirmeye başlamak istiyorsanız bu bağlantıdan Unity “Personal” paketini ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Aman Dikkat! Unity üzerinde ilerleme kaydettikten ve kişisel amaçlar dışında oyunlarınızı kurumsallaştırdığınızda ya da yüksek gelirler elde ettiğinizde Unity’nin ücretli paketlerine geçiş yapmanız gerekiyor. Unity 3D’nin tüm paketlerine buradaki bağlantıdan ulaşabilir, dilerseniz satın alabilirsiniz. 
25
5
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
25
5
4
1
0