• Anasayfa
  • Yazılım
  • ESET’ten Pokerde Hile Yapan Truva Atı İçin Oyunculara Uyarı!

ESET’ten Pokerde Hile Yapan Truva Atı İçin Oyunculara Uyarı!

1
0
0
0
0
ESET’ten Pokerde Hile Yapan Truva Atı İçin Oyunculara Uyarı!
ESET, Odlanor ismindeki kart oyunlarında hile yapan casus yazılım konusunda oyunculara uyarıda bulundu.
Dünyanın en saygın antivirüs yazılım kuruluşlarından olan ESET, dijital ortamda hizmet veren PokerStars ve Full Tilt Poker kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Odlanor ismindeki truva atı, kullanıcının oyundaki ekran görüntüsünü alarak oyunlar arasında hile yapılmasını sağlıyor.

Win32/Spy.Odlanor‘ olarak etiketlenen bu zararlı yazılımın, ESET’in araştırmalarına göre yalnızca Eylül ayı içerisinde yüzlerce kullanıcıya bulaştığı belirtildi. Ayrıca şirket araştırmacılarının analizlerine göre bu yazılımın Windows sistemlerinde etkin olduğu keşfedildi.

ESET’in Kıdemli Güvenlik Uzmanı Robert Lipovsky’nin paylaştığı bilgilere göre truva atının Daemon Tools ve Torrent gibi programlarla birlikte bazı poker oyunlarında da kullanıldığı belirtildi. Lipovsky, ayrıca Odlanor yazılımıyla ilgili şunları söyledi: “Yazılım bir kez yüklendiğinde, ilk olarak PokerStars ya da Full Tilt Poker uygulamalarının çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Çalıştığını onaylarsa, kurbana her hangi bir uyarı vermeden oyuncunun elinin ekran görüntüsünü almaya başlar. Oyuncunun elindeki kartları gösteren ekran görüntüsü saldırganlara gönderilir. Böylelikle haksız avantaj elde edilerek poker oyunu kazanmak suç haline gelir.

Odlanor’un Rusya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa’daki kullanıcıları etkilediği belirtildi. (Bize de çok uzak sayılmazmış. Aranızda böyle oyunlara meraklı olanlar dikkatli olsunlar)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0