Facebook Yazılım Mühendisinden Yazılımcılar İçin Önemli 7 Mülakat Taktiği

2
0
0
0
0
Facebook'un yazılım mühendislerinden biri olan Dwayne Reeves, yazılımcılar için mülakatlarında oldukça işinize yarayacak 7 ipucu verdi.
Günümüzün popüler mesleklerinden biri olan yazılım mühendisliği, aynı zamanda oldukça zor mesleklerden biri olarak dikkat çekmekte. Birçok yazılım dili ve özellikle kodlarla boğuşarak geçen süreç için Facebook üzerinden demeç veren Dwayne Reeves, aslında Facebook'un bir yazılım mühendisi olarak oldukça iddialı bir konumda.

Firmanın toplam 13.000 çalışanından sadece biri olan Reeves, Facebook'un bir yazılım mühendisi için alım süreci hakkında bilgi vererek bu sektörde çalışmak isteyen ya da şu anda çalışan kişiler için öneriler vermiş.

İşe alım noktasında ilk adımında insan kaynakları tarafından aranacağınızı ve tecrübeleriniz ile ilgi duyduğunuz alanlarla ilgili kısa bilgi aldığını belirten genç, bu aşama olumlu geçtiği takdirde sizi sonrasında Facebook’un yazılım ekibinden arayarak daha teknik sorular soracağını ve o anki bilginizi ölçeceğini belirtiyor.Eğer yazılım ekibini de etkilemeyi başarırsanız bu sefer de sizi yüzyüne görüşme ve mülakat için ofise çağırdıklarından bahseden Reeves, ilk önce ofisi gezip ofis ve çalışma düzeni gibi temel konular hakkında bilgi alacağınızı, ardından ise son aşama olan kod yazma mülakatına alınacağınızdan bahsediyor.

Kod yazma mülakatında görüşmeyi yapan kişi size bir soru soracağını ve beyaz tahta üzerinde bu sorunun çözümü üzerinde çalışmanızı isteyeceğini söyleyen Facebook Yazılım Mühendisi, işte bu noktadan sonra eğer bu mülakatı yapan kişiyi de etkilerseniz sizin artık Facebook'un bir yazılım mühendisi olup oldukça sağlam maaşla çalışmaya başlayacağınızı söylüyor.

Peki ya dünya genelinde popülaritesi olan yazılım mühendisliğinde işe girmeniz için son aşama olan bu mülakat tarzlarında neler yapmanız gerek, işte bu konu hakkında Reeves 7 ayrı maddeyle aktardığı tüyolarını sizlere madde madde hazırladık.


 

 Problemi Anlamadıysanız Sorular Sormaktan Çekinmeyin


Bu tarz bir mülakatta size bir senaryo verileceğini söyleyen Reeves, örnek olarak Facebook’un otomatik düzeltme özelliği üzerinde çalıştığınızı varsaymanızı istiyor. Tahtada girilmiş olan kelimeye en yakın ve bir anlam ifade etmeyen bütün kelimeleri listeleyen bir fonksiyon yazmanız isteniyormuş.

Tabii farkedeceğiniz üzere karşınızda bir bilgisayar değil, bildiğiniz bir beyaz tahta var. Bu sebeple işiniz biraz zor olabilir. Yani bu noktada kafanıza takılan ne olursa olsun soru sormaktan çekinmemelisiniz. Çünkü mülakatı yapan kişi sizden elbette soru sormanızı bekliyor. Bu bir ayıp ya da sizi bilgisiz gösteren bir durum değil. Özellikle çözmeyi istediğinizi gösterecek. 


 

 Hemen Birşeyler Karalamadan Önce Soruya Yaklaşımınızı Açıklayın


Soru geldi, kafanızda birşeyler oluştu, pata küte soruya dalmak yerine sesli düşünün. Yani nasıl bir yol izlediğinizi sizi takip eden yetkili görsün. Onun sizden sadece sonucu görmek için değil, aynı zamanda nasıl sonuca gittiğinizi de görmek için orada olduğunu unutmayın. Adımlarınızı teker teker açıklamanıza da gerek yok elbet, ama önemli detayları söylemekten kaçınmayın.


 

 Kendinize En Güvendiğiniz Yazılım Dilini Kullanın


Bu aşamada sizden özellikle bir yazılım dilini kullanmanız istenmediği sürece serbestsiniz demektir. O halde siz bu aşamada en iyi olduğunuzu düşündüğünüz yazılım dilinde gereken işlemleri yapın. Kafanızda "X'i kullansam daha iyi" diyerek sizi mülakat ortamında zora sokacak bir yazılım diline başvurmanıza hiç gerek yok.


 

 Bulduğunuz Cevabı Örnekler İle Kendinize Kanıtlayın


Cevabınızdan emin olmadan önce farklı örneklendirmeler ile kendi kafanızda sağlamasını yapmayı unutmayın. Eğer sağlamanızda bir tutarsızlık varsa, hata yapabileceğiniz noktaları tekrar gözden geçirin ve çözümünüzü doğrulayın. Böylece hem karşı tarafa iş bitti diyip bırakmak yerine sağlama yapmanız hoşlarına gidecektir. Hatayı onların değil, sizin bulup düzeltmeniz önemli.


 

 Kodunuzun Gerçekte Nasıl Çalışacağından Emin Olun


Bu nokta da oldukça önemli. Çünkü eğer yazdığınız kodda bir bug, yani hata yoksa bu kodun nasıl çalışacağını da sizi gözetleyen arkadaş öğrenmek isteyecektir. Bu nedenle yazdığınız kodun nasıl çalıştığını mutlaka biliyor olmanız önemli.


 

 Alternatif Çözümleri de Sunun


Sizi test eden kişi kodunuzun ne kadar sürede çalıştığını ve karmaşık olduğunu soracaktır elbet. Yazdığınız kodun artılarını ve eksilerini açıklamanızı isteyeceği için, bu aşamada bir sonuca varmak için birkaç yöntem olduğunu kanıtlamanız ve tabiki en iyisini seçmeniz gerekiyor. Yani sadece sizin çözümünüze hem açıklama konusunda hem de farklı çözümler üretme noktasında alternatif çözümleri de biliyor olmanız gerekecek.


 

 Siz de Başvurduğunuz Şirket Hakkında Sorular Sorun


Eğer soruyu çözemediyseniz ya da çözüş olsanız bile sizden son aşama olarak "Bir sorunuz var mı?" diye soracaklar tabiki. Bu noktada siz de soru sormaktan çekinmeyin. Başvurduğunuz şirketin kültürü, iş akışı ve görevler hakkında sorular hazırlayın. Böylece işinizi detaylı araştırdığınız ve aynı zamanda bilgi istemeniz, sizin kendinize duyduğunuz güveni ve isteği karşı tarafa aktaracaktır.

Kaynak: Sosyalmedya.co
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0