Flaş Belleklerdeki Zararlı Yazılımlara Dikkat Edin!

0
0
0
0
0
Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, flaş belleklerdeki zararlı yazılımlar sayesinde kullanıcı bilgilerinin çok kolay bir şekilde çalınabildiğini söyledi.
Elektronik eşya ve veri güvenliğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulunan Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, kullanıcıların güvenliklerini maksimum seviye çıkarması gerektiğini belirtti. Artık elektronik eşyalar üzerinden veri çalınma işleminin çok basit olduğunu söyleyen Sağıroğlu, özellikle ülkemizdeki kullanıcıların kullandıkları ürünlerin özelliklerini yeterince bilmediklerine vurgu yaptı.

"Biz alıyoruz ve kullanmaya başlıyoruz. Birçok şeyi deneme, yanılma yoluyla öğreniyoruz. Yani güvenlik açığının bir kısmı da bu cahillikten kaynaklanıyor diyebiliriz. Bunun yanında akıllı telefonlarımıza birçok uygulama indiriyoruz ve bunların çoğu telefonunuza erişim sağlıyor. Yani uygulama indirirken de dikkatli olmalıyız" diyen Sağıroğlu, veri depolama amacıyla kullanılan flaş belleklerin de yeterince güvenli olmadığını belirtti."Flaşınızı farklı bilgisayarlara taktığınızda veya flaşınıza casus programlar yüklendiğinde verilerinizi kolaylıkla alabilirler. Bu konuda şu örneği verebiliriz: Rusya, Afganistan'da gizliden sokakta ucuza flaş bellek sattırıyor ve içine yüklediği casus yazılımlarla bu belleklerden satın alan ABD askerlerinin bilgilerini kolaylıkla çekebiliyor" diyen Sağıroğlu, flaş belleklerin önemli bilgilerin depolanması yerine basit işlemlerde kullanılmasının gerektiğini belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0