Gmail Şifrenizi Buzdolabınızdan Çalabiliyorlar

0
0
0
0
0
Evet! Her geçen gün evimizde kullandığımız eşyalardan tutun da sokak tabelalarına, reklam panolarına kadar her şey akıllanıyor; ancak her şeyin sanal bir ağda bir arada bulunduğu bu akıllanma durumu kimi zaman akıl almaz sonuçlar doğurabiliyor.
Şu an piyasada devrim niteliğinde özellikler taşıyan akıllı buzdolapları mevcut. Mesela yumurta bittiğinde size mesaj atan ya da yemekleriniz bozulduğunda haber verip içerideki bakteri popülasyonu konusunda uyaran buzdolapları …

Diğer taraftan ise akıllanan bu cihazlar, verilerinizin güvenliğini sağlayamadıkları taktirde tamamen işlevsiz kalıyor gibiler benim gözümde; çünkü yapılan bir deney akıllı buzdolabından Gmail şifrenizi çalmanın, akşama yemek üzere sakladığınız çikolatanızı çalmak kadar kolay olduğunu gösteriyor.

Bir grup hacker bu durumu ispatlamak için DEF CON hacking etkinliğinde buzdolabı Google Takvim uygulamasının güncellenmesi esnasında Google giriş bilgilerini ede edebildiklerini gösterdi.
Buzdolabının gerekli güvenlik prosedürlerini takvim uygulamasını güncellerken uygulamadığını tespit eden ekip kullanıcının günlük rutinini takvime ekledikten sonra buzdolabının yaptığı güncelleme sırasında kendi güvenlik önlemi olarak yapması gereken yetkilendirmeyi yapmadığını ve direkt olarak güncellediğini belirlemiş ve bu esnada da açıktan faydalanarak hangi Google hesabı bağlı ise o hesabın giriş bilgilerinin ele geçirilebileceği ortaya çıkarılmış.

Bu güvenlik açığı Samsung’un RF28HMELBSR modelinde bulunuyor ve bu modelin fiyatı 3599 Dolar (Samsung’un kendi sitesindeki fiyat) bu nedenle de çok fazla kişinin Google bilgilerinin tehlikede olduğunu düşünmüyorum.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0