• Anasayfa
  • Yazılım
  • Google’ın Tüm Servislerinde Toplam 2 Milyar Satırlık Kod Bulunuyor!

Google’ın Tüm Servislerinde Toplam 2 Milyar Satırlık Kod Bulunuyor!

0
0
0
0
0
Google Mühendislik Müdürü olan Rachel Potvin, Silikon Vadisi’nde yaptığı açıklamada Google’ın tüm servislerinin toplam 2 milyar satırlık koda sahip olduğunu belirtti.
Google’ın büyüklüğünü tartışmamıza zaten gerek yok. Eğer bir konu hakkında bilgi almak istiyorsak yaptığımız ilk şey Google arama motorunu açmak oluyor. Google Mühendislik Müdürü olan Rachel Potvin’in yaptığı açıklama, Google’ın ne kadar ‘devasa’ olduğunu bir kez daha anlamamızı sağladı.

Potvin’in Silikon Vadisi’ndeki 30 dakikalık konuşmasında şirketin yazılım bölümüyle ilgili bilgiler verildi. Buna göre Google’ın büyük bir kod bütünü üzerinde çalıştığını belirten Potvin, bunun ilk etapta çok çılgınca gelebileceğini fakat neden gerekli olduğunu da söylüyor.

Google’ın internet servisini 1 milyar dosya içinde 2 milyar satırlık bir kod bütünü oluşturuyor. Bu havuz içerisinde Google mühendisleri gün içerisinde 45 bin kod değişikliği yapıyor ve her hafta içerisinde 15 milyon satır kod taşıyan 250 bin dosya içinde değişiklik yapılıyor.Şirketin bu kod bütününü bir işletim sistemi gibi çalıştığını belirten Potvin, sağlam verilere dayandırmasa da Google’ın, dünyanın en büyük tekil kod bütünü üzerinde çalıştığını belirtiyor.

Google’da çalışan mühendislerin her biri kendi alanına uygun bölümlerle ilgileniyor ve yapılacak güncellemeler sırasında hata payının minimuma indirilmesi için Piper ismindeki ‘sürüm kontrol sistemi’ kullanılıyor. Bu sistem 10 farklı Google veri merkezini kapsıyor ve konfigürasyon ayarları yapılmasını sağlıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0