Google'dan Yapay Zeka Atağı

0
0
0
0
0
Google sessizce teknolojide ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Kendi kendine düşünebilen, deneme-yanılma yöntemini kullanabilen, yapay zekalı bir sistem geliştirildi.

Google kendi başına video oyunlarını oynayıp öğrenebilen -hemde gayet iyi şekilde- yapay zekalı bir sistem geliştirdi. ''Öğrenen ve düşünebilen makinalar geliştirmede merdivenin ilk basamağı'' olarak nitelendirilen bu proje, Google'ın geçen sene sahibi olduğu ve geleceğe yönelik ciddi bir adım olarak görülen Londra merkezli DeepMind şirketinde geliştirildi.

Sistem, 80'lerin efsanesi Atari 2600'den 49 oyunu rahatlıkla, hiçbir komut almadan çözüp oynayabiliyor. Oyunları matematiksel işlemleri kullanarak ve olasılık sağlamaları yaparak çözen sistem çoğu oyunu expert seviyede başarılı bir şekilde oynuyor.

Oyun ilk başladığında sistem küçük bir öğrenme ve alışma sürecinden geçiyor.Alışma süreci geçtikten sonra ise bütün kontrol sistemin elinde oluyor.Bu sistem basite indirgendiğinde ''matematiksel işlemler sayesinde oyunların bir nevi hilesini çözüyor'' olarak düşünülebilir. Ancak temel tasarım şunu amaçlamakta; Yapay zekada bir makine gerçek hayat senaryolarına karşı deneme-yanılma yöntemi ile en iyi çözüme ulaşabilir mi? DeepMind şirketinin kurucularından biri olan Demis Hassabis bu sistem hakkında şöyle diyor; ''Şuan yapmış olduğumuz sistem ile oluşturacağımız temel, bize ileride en basitinden kendi kendini sürebilen arabalar yapma olanağı sağlayacak. İlk defa geniş bir şekilde düşünebilen ve edindiği tecrübelerle sonuca ulaşabilen bir sistem geliştirdik.''

Tabiki bu şuan için küçük bir adım olsa da Google bunun ''çeşitli durumlara cevap verebilecek, kendi zekasına sahip makineler inşa etme'' hedefi için büyük bir adım olduğunu düşünmekte. Hatta IBM'in süper bilgisayarı Watson'dan sonra teknolojiye çağ atlatacak yeni bir olay olarak görülmekte.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0