• Anasayfa
  • Yazılım
  • Google Maps İnternet Bağlantısı Olmadan da Kullanılabilecek

Google Maps İnternet Bağlantısı Olmadan da Kullanılabilecek

0
0
0
0
0
Google Maps İnternet Bağlantısı Olmadan da Kullanılabilecek
Google’ın haritalar uygulaması daha önce ilk kez çevrim dışı iken kullanılabilir hale geldiğinde  bu özelliği kullanmak gerçek bir işkence idi ve kendi yaptığını beğenmeyen Google bu özelliği bir sür devre dışı bırakmıştı. Şimdi ise yeniden internetsiz harita dönemini başlatıyor.
Yeniden gelen çevrim dışı harita özelliği haritanızın 30 günlük bir gecikme ile gösterilmesini sağlıyor ve bu nedenle yol durumlarında eksiklikler görülebilir; ama yolların durumunu 30 gün gecikmeli söylüyor olsa da son derece işe yarar bir hal alacağı kesin; çünkü 3 yıllık bir harita kullanıyor olsaydınız yolun durumu dışında kendisini de göremiyor olabilirdiniz.

Dijital haritaların bir başka özelliği ise haritaların üzerinde ilgi alanlarının ya da ilgilenebileceğiniz noktaların gösteriliyor olması. Eski kağıt haritalarda ilgi alanı olarak gösterilebilecek şeyler köprüler, eğer varsa parklar, kavşaklar ya da doğa alanlarındaki işaretler iken şimdiki haritalarda kardeşinizin evi, ofisinize en yakın kahve dükkanı, en sevdiğiniz restoran gibi kişisel noktalar halini aldı. Bu da dijital haritaların aslında yol bulmaktan çok daha farklı işlevlerde kullanıldığını gösteriyor.

Google’ın haritalar uygulaması internetsiz kullanım için de bu noktaları size gösterebiliyor ve 30 günde bir güncellenerek mümkün olduğunca doğru bilgi vermeye çalışıyor. 30 gün içinde size en yakın Starbucks kapanırsa da şansınıza küsün.

Çevrimdışı Google Maps’in bir başka önemli özelliği ise navigasyon konusunda kendisini geliştirmiş olması. Artık internetiniz yokken de Google Maps, size sokak sokak yol tarifi verebiliyor.

Ayrıca çevrim dışı haritalar uygulaması, evinizdeki hızlı(!) internet sayesinde kullanacağınız haritaları önceden ön yükleme ile telefonunuza atmanıza ve ihtiyacınız olduğunda yavaşlayabilen ya da bulunamayan mobil interneti kullanmanıza gerek kalmadan haritaları açabilmenizi sağlıyor.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra Google Maps, çevrimdışı kullanım için malesef sizin el ile müdahale ederek güncellemenizi istiyor ve otomatik olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bölgelerin bilgilerini çevrimdışı içerik olarak kaydedemiyor. Ancak gittikçe daha zeki hale gelen Google Now özelliğinin bu durumun üstesinden geleceğine ve zamanla çevrimdışı haritaların çok daha otomatik ve kullanışlı bir hal alacağından şüphe etmiyoruz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0