• Anasayfa
  • Yazılım
  • Google'dan Mobil Cihazlar İçin Üst Seviye Güvenlik Sistemi: Project Abacus

Google'dan Mobil Cihazlar İçin Üst Seviye Güvenlik Sistemi: Project Abacus

0
0
0
0
0
Google'ın I/O konferansından projeler yağmaya devam ediyor. Bu seferki Google projesi ise mobil cihazlar için yepyeni güvenlik sistemi olacak olan Project Abacus.
Mobil cihazlarımızda, özellikle telefonlarımızda en önemli olan detaylardan biri ise güvenliktir. Olası telefonumuzu kaybetme durumumuzda telefonumuzun güvenli olması da ekstra önem taşımakta.

Her ne kadar birçoğumuzun pek önem vermediği bu güvenlik önlemlerine Google'dan Project Vault'tan sonra yepyeni bir sistem daha eklendi.Project Abacus, özellikle telefonumuzunun kilitlenmesi ve kilit açma konusuna yoğunlaşan bir güvenlik projesi. Bildiğiniz gibi kaydırarak, desen çizerek, sayı yazarak, sesimiz veya görüntümüzü tanıması gibi birçok farklı yöntem ile telefonumuzu güvence altına alabiliyoruz.

Trust Score'a göre bu güvenlik önlemleri sırasıyla Kaydırma < Desen < Rakam < Ses Tanıma < Yüz Tanıma olarak sıralanmış. Google'ın geliştirdiği Project Abacus ise bu güvenlik önlemlerinin hepsinin toplamından daha güvenilir bir skor alıyor. Bunun sebebi ise çoklu güvenlik önlemi olması.Yani Google bunlardan ayrı bir güvenlik önlemi uygulamalak yerine bu yolları bir araya getirerek yepyeni bir güvenlik sistemi yaratmasıyla cihazınızın sizi tam olarak tanımasına yol açıyor. Yani cihaz sizi sesinizden, yüzünüzden ve desen çizmenizden gibi birçok farklı detaylar ile tanıyor.

Şu anda tam olarak detayı bilinmese de benim çıkarımıma göre Google'ın Project Abacus'ü ise yukarıda bahsettiğim güvenlik önlemleri bir arada toplanarak hafızaya alınacak. Hatta son dönemde artan parmak izi de cihazınızın belleğine eklenerek bu güvenlik önlemlerinden herhangi biri sunulacak olabilir. Yani kilidinizi kapatıp açtıktan sonra karşınıza bu önlemlerden herhangi biri çıkacak ve bu rastgele olarak sunulacak. Böylelikle daha güvenli bir sistem ortaya çıkacak.

İlerleyen zamanlarda daha detaylı olarak karşımıza çıkacağını düşündüğüm Project Abacus hakkındaki diğer detayları da sizlere aktarmaya devam edeceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0