• Anasayfa
  • Yazılım
  • ODTÜ Araştırmacıları, Mouse’la Yapılan Tıklamanın Gözle Yapılabilmesini Sağlayan Teknoloji Geliştirdi

ODTÜ Araştırmacıları, Mouse’la Yapılan Tıklamanın Gözle Yapılabilmesini Sağlayan Teknoloji Geliştirdi

1
0
0
0
0
ODTÜ araştırmacıları, fare ve klavye ile yapılan işlemlerin göz hareketleriyle yapılmasını sağlayan teknoloji geliştirdi. Önümüzdeki zamanlarda bu teknolojiye geçilmesiyle birlikte mouse ve klavyelere olan ihtiyaç ortadan kalkacak.
ODTÜ araştırmacılarının geliştirdiği bu teknoloji, göz hareketi sayesinde fare imlecinin bakılan noktaya hareket etmesini sağlıyor, gözlerin bir saniye kırpılmasıyla tek tıklama, iki saniye kırpıldığında da çift tıklamayı gerçekleştiriyor. Ayrıca gözler sayesinde bilgisayarın sanal klavyesi açılıp yazı yazılabiliyor.

TÜBİTAK’tan aldıkları destekle bu teknolojiyi gerçekleştirdiklerini söyleyen ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ve araştırma görevlisi Mehmet Dönmez, sadece gözlerle ekrana bakılarak tüm komutların verilebildiğini söyledi. Geliştirilen teknoloji hakkında görüşlerini belirten Çağıltay şunları söyledi:

"Gözünüzü hareket ettirdiğinizde ekrandaki fare oku, göz nereye bakıyorsa oraya hareket ediyor. Gözlerinizi bir saniye kırptığınızda tek tıklıyor, 2 saniye kırptığınızda çift tıklama hareketini yapıyor. Böylece bilgisayarı elinizle kullanırken fareye ya da klavyeye dokunurken yapılan hareketlerin hepsini sadece gözlerle gerçekleştirebiliyorsunuz. Sanal klavyeyi açıp harflerin üzerinde gözünüzle gezinip yazı yazabiliyorsunuz ya da bir web sitesini açtığınızda, buradaki ilgili bağlantılara tıklayarak ilgili sayfaya gidip bilgisayar üzerindeki tüm kullanım işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz."Projeyi hayata geçirirken temel hedeflerinin, boyundan aşağısı felçli olanların bilgisayar teknolojisinden mahrum kalmamaları olduğunu söyleyen Çağıltay, “Belli bir süre sonra günümüzdeki fiziksel etkileşimi sağlayan bilgisayar arayüzleri fare, klavye, hatta ekranın kendisi ortadan kalkacak. Doğrudan doğruya bu sistemler bizim gözümüzün içine lens gibi monte edilecek. Dışarıdaki fiziksel bir ekrana bakmak yerine gözün önünde ekranlar ve uygulamalar belirecek. Terminatör filmindeki uygulamalar gerçek olacak. 10-15 yıl içinde bunlarla ilgili gelişmeler hızlı bir şekilde hayatımıza girecek" dedi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0