• Anasayfa
  • Yazılım
  • "Güvenli Bağlantı" Kullanan Bilgisayarı, Normal Bir Telefon İle Hacklediler!

"Güvenli Bağlantı" Kullanan Bilgisayarı, Normal Bir Telefon İle Hacklediler!

1
0
0
0
0
İsrailli bilim adamları, Air Gap kullanan bilgisayarı sıradan bir telefon ile hackledi.
Bilim adamları, güvenliğin en üst düzeyde olduğu nükleer güç reaktörleri gibi çalışma alanlarında kullanılan Air Gap (güvenli bağlantı) sistemini kullanan bir bilgisayarı, Android bile olmayan bir telefon ile hacklediler.

Peki nedir bu Air Gap? Air Gap, internet gibi güvenliği tehdit edebilecek ve saldırılara açık olan bir bağlantı kullanmak yerine küçük alanlarda bilgisayarlar arasında veri alış-verişi için kullanılan ve en güvenli bağlantılardan biri olarak kabul edilen bir bağlantı türüdür. Öyle ki Air Gap kullanan bilgisayarlara, olası virüs giriş durumu olabileceği için USB girişi bile yapılmaz. Bu tür güçlü bir bağlantı türünün sıradan bir telefon ile hacklenebilmesinin nedeni, bilim adamlarının yeni geliştirdiği bir veri çalma yolu.GSM bağlantısı ve elektromanyetik dalgalar yardımıyla yapılan bu hackleme işlemi, bilgisayarda ve telefonda olan bir yazılım üzerinden yapılıyor. Bilgisayarın video kartının oluşturduğu radyo sinyallerini tespit eden ve FM radyo alıcısı ile bu sinyalleri yakalayan telefon, bu noktadan sonra bilgisayarın sistemine girmiş oluyor. Bu tarz bir hackleme, akıllı telefonların bile girmeyi başaramadığı bir frekans düzeyi üzerinden yapılıyor.

Önceden aynı yöntemi akıllı telefonlar ile deneyen ve yeni nesil bilgisayarların akıllı telefonlara karşı koruması olduğunu söyleyen kuruluş, Air Gap bağlantısı kullananları düşük teknolojili cihazlara karşı da önlem almaları konusunda uyardı.

Kaynak: Wired
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0